Yüksek dereceli seröz over karsinomlarında histopatolojik alt tiplendirmenin ve PDL-1 durumunun klinikopatolojik ve prognostik veriler ile karşılaştırılması
Comparison of histopathological subtyping and PDL-1 status in high grade serous ovarian carcinoma with clinicopathological and prognostic data
  1. Tez No: 932014
  2. Yazar: MELTEM AYYILDIZ MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DENİZ YALTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yüksek dereceli seröz over karsinomları, TCGA'ya göre farklı prognoz ve tedavi yanıtlarına sahip gen ekspresyonuna dayalı dört moleküler alt tipe ayrılırlar. Murakami ve arkadaşları bu gen ekspresyonuna dayalı alt tipleri, histopatolojik ve immunohistokimyasal değerlendirme ile mezenkimal, immünoreaktif, solid proliferatif ve papilloglandüler alt tipler olarak sınıflandırmış ve sağkalım sonuçlarında farklılıklar bulmuşlardır. Miyagawa ve arkadaşları bu kriterlerde değişiklik yapmışlardır. Çalışmamızda 158 adet yüksek dereceli seröz over karsinomu olgusu Hematoksilen Eozin boyalı lamlarda histopatolojik değerlendirme ve farklılaşma kümesi 8 immunohistokimyası ile Murakami ve ark. kriterleri ile Miyagawa ve ark. kriterlerine göre dörtlü ve ikili histopatolojik sınıflandırma yapılmıştır. Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı-1 immunohistokimyasal çalışma ile ekspresyon durumu değerlendirilmiştir. Oluşturulan histopatolojik alt tipler ile Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı-1 ekspresyonun birbiri ile ilişkisi ve klinikopatolojik özellikleri, sağkalım verileri karşılaştırılmıştır. Dörtlü sınıflamada hem Murakami ve ark. kriterlerine göre hem de Miyagawa ve ark. kriterlerine göre dört alt tip arasında progresyonsuz ve genel sağkalımda anlamlı istatistiksel fark bulunmamıştır. İkili sınıflama yapıldığında mezenkimal alt tipin progresyonsuz ve genel sağkalımının non-mezenkimal alt tipe göre istatistiksel olarak anlamlı kısa olduğu görülmüştür. İmmunoreaktif alt tip ile Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı-1 immunekspresyonu anlamlı ilişkili olduğu izlenmiştir. Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı-1 pozitif olguların, negatif olgulara göre daha uzun sağkalıma sahip olduğu bulunmuş ancak istatistiksel olarak anlam elde edilememiştir. Sonuç olarak dörtlü sınıflama yapmak için mevcut kriterlerde değişiklikler yapmak gerektiğini ve öncelikle mezenkimal ve non-mezenkimal olarak ikili histopatolojik sınıflama yapmanın prognostik ve tedavi seçenekleri açısından yararlı olacağı ve immunoreaktif alt tipteki olgular ile Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı-1 ekspresyonunun, standart tedaviye eklenebilecek immunoterapi ajanlarının endikasyonunun belirlenmesinde faydalı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
High-grade serous ovarian carcinomas are divided into four molecular subtypes based on gene expression, with different prognoses and treatment responses, according to TCGA. Murakami et al classified these gene expression-based subtypes into mesenchymal, immunoreactive, solid proliferative, and papilloglandular subtypes by histopathological and immunohistochemical evaluation and found differences in survival outcomes. Miyagawa et al modified these criteria. In our study, 158 high-grade serous ovarian carcinoma cases were classified according to Murakami et al. criteria and Miyagawa et al. criteria by histopathological evaluation and differentiation cluster 8 immunohistochemistry on Hematoxylin Eosin stained slides and quadruple and binary histopathological classification was performed. Expression status of Programmed Cell Death Ligand-1 was evaluated by immunohistochemical study. The relationship between the created histopathological subtypes and Programmed Cell Death Ligand-1 expression, clinicopathological features and survival data were compared. In the 4 classifications, no significant statistical difference was found in progression-free and overall survival among the four subtypes according to both Murakami et al. criteria and Miyagawa et al. criteria. When binary classification was performed, progression-free and overall survival of the mesenchymal subtype was found to be statistically significantly shorter than the non-mesenchymal subtype. A significant relationship was observed between the immunoreactive subtype and Programmed Cell Death Ligand-1 immunoexpression. Programmed Cell Death Ligand-1 positive cases were found to have longer survival than negative cases, but statistical significance was not achieved. As a result, it is thought that changes should be made to the current criteria to make a 4 classification and that making a binary histopathological classification as mesenchymal and non-mesenchymal would be useful in terms of prognostic and treatment options, and that immunoreactive subtype cases and Programmed Cell Death Ligand-1 expression may be useful in determining the indication of immunotherapy agents that can be added to standard treatment.