İleri evre seröz ve müsinöz histolojili epitelyal over karsinomlarının fırst-lıne kemoterapi sonrası sağkalım analizi
- Tez No: 706942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FARUK KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı evre III ve IV müsinöz epitelyal over kanserli (mEOC) ve seröz epitelyal over kanserli (sEOC) hastaların klinikopatolojik özelliklerini, cerrahi sonuçlarını ve sağkalım sonuçlarını karşılaştırmaktı. Yöntemler: İleri evre (III veya IV) mEOC için ameliyat olan hastalar geriye dönük olarak değerlendirildi ve çalışma grubu olarak tanımlandı. Yaş ve hastalık evresi açısından eşleştirilmiş sEOC'li kadınlar, veri tabanından rastgele seçilmiş ve kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. Hastaların temel hastalık özellikleri ve platin bazlı kemoterapi etkinliği (yanıt oranı, progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım [OS]) karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 138 kadın dahil edildi: mEOC grubunda 50 ve sEOC grubunda 88 kadın. MEOC grubundaki hastalarda anlamlı derecede daha az derece 3 tümör ve CA-125 seviyeleri ve daha yüksek oranda para-aortik ve pelvik lenf nodu metastazı vardı. mEOC grubundaki hastalar, sEOC grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha az platin duyarlı hastalığa sahipti (%57.9'a karşı %70.8; p=0.03) ve sEOC grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha kötü OS sonuçları vardı (p=0.001). mEOC hastaları için ölüm riski, sEOC hastalarından önemli ölçüde daha yüksekti (tehlike oranı, 2.14; %95 güven aralığı, 1.34 ila 3.42). Sonuç: İleri evre mEOC hastaları, ileri evre sEOC'ye kıyasla daha fazla platin direnci hastalığına ve daha kötü sağkalım sonuçlarına sahiptir. Bu nedenle, mEOC'li hastalarda sağkalım sonucunu iyileştirmek için yeni kemoterapi stratejileri garanti edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare clinicopathologic characteristics, surgery outcomes and survival outcomes of patients with stage III and IV mucinous epithelial ovarian cancer (mEOC) and serous epithelial ovarian carcinoma (sEOC). Methods: Patients who had surgery for advanced stage (III or IV) mEOC were evaluated retrospectively and defined as the study group. Women with sEOC who were matched for age and stage of disease were randomly chosen from the database and defined as the control group. The baseline disease characteristics of patients and platinum-based chemotherapy efficacy (response rate, progression-free survival and overall survival [OS]) were compared. Results: A total of 138 women were included in the study: 50 women in the mEOC group and 88 in the sEOC group. Patients in the mEOC group had significantly less grade 3 tumors and CA-125 levels and higher rate of para-aortic and pelvic lymph node metastasis. Patients in the mEOC group had significantly less platinum sensitive disease (57.9% vs. 70.8%; p=0.03) and had significantly poorer OS outcome when compared to the sEOC group (p=0.001). The risk of death for mEOC patients was significantly higher than for sEOC patients (hazard ratio, 2.14; 95% confidence interval, 1.34 to 3.42). Conclusion: Advanced stage mEOC patients have more platinum resistance disease and poorer survival outcome when compared to advanced stage sEOC. Therefore, novel chemotherapy strategies are warranted to improve survival outcome in patients with mEOC.