Kronik bel ağrısı sarkopeni nedeni midir
Is chronic low back pain the cause of sarcopenia
- Tez No: 550856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT KÜLTÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bel ağrısı yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir yakınmadır. Bel ağrısı olan hastalarda kor kaslarında morfolojik değişiklikler ve atrofi saptandığı, bunun da kronik bel ağrısına neden olabileceği belirtilmiştir. Kas kütlesi ve kas kuvveti kaybı ile karakterize olan sarkopeni ve klinik olarak fiziksel sakatlık, düşük yaşam kalitesi ve ani ölümle ilişkili bulunmuştur. Bu bağlamda bel ağrısı sarkopeni bağlantısının aydınlatılması önemlidir. Çalışmamızın amacı kronik bel ağrısı ile sarkopeni ilişkisini araştırmak ve Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubunun [European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP)] eski ve yeni (EWGSOP ve EWGSOP2) tanı kriterlerini kıyaslamaktır bu bağlamda hasta grubunda 30 - 80 yaş arası kronik nonspesifik bel ağrısı yakınması olan 73 hasta alındı. Kontrol grubuna ise sağlıklı 45 gönüllü dahil edildi.Sarkopeni tanısı için kas kütlesi, kas gücü ve kas performansını değerlendiren European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) ve EWGSOP2 kriterleri kullanıldı.Hasta grupta presarkopeni ve ciddi sarkopeni sıklığı istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bulundu.Kronik bel ağrısının süresi ile sırasıyla el sıkma kuvveti, SMI, appendiküler iskelet kası kitlesi, vücut yağsız ağırlığı ve vücut mineral kompozisyonu arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı korelasyon vardı. Kronik bel ağrısının süresi ile vücut yağ oranı arasında pozitif yönde istatistiksel anlamlı korelasyon vardı. Çalışmamızda SMI, vücut yağsız ağırlığı ve gövde yağsız ağırlığı ölçümlerinin sarkopenide tek başına tanısal değere sahip olduğu bulundu. Sarkopeni ve kronik bel ağrısı arasında neden sonuç ilişkisinin kurulabilmesi, bunlara bağlı morbidite ve mortalite arasındaki bağlantının aydınlatılabilmesi için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Low back pain is a common complaint seen in all age groups and negatively affects the quality of life. There are limited studies about changes in morphology and atrophy in cor muscles which may lead to chronic low back pain in patients. Sarcopenia is a syndrome characterized by progressive and generalized loss of skeletal muscle mass and strength and it is strictly correlated with physical disability, poor quality of life and sudden death. In this context, it is important to clarify the relationship between sarcopenia and low back pain. The aim of our study was to investigate the relationship between chronic low back pain and sarcopenia and to compare the diagnostic criteria of European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) with EWGSOP2 revised European consensus on definition and diagnosis criteria of sarcopenia. The study included 73 patients who complained of chronic nonspesific low back pain and 45 healthy volunteers without any disease which may be the cause of sarcopenia were included in the control group between the ages of 30 and 80 who admitted to Kırıkkale University Department of Physical Medicine and Rehabilitation between March 2018 and February 2019. The criteria of European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) and EWGSOP2 were used. In patients compared with the control group, the frequency of presarkopenia and severe sarcopenia was significantly higher. Chronic low back pain patients time were had negative correlations statistically significant between, respectively, manually squeeze force, SMI, appendicular skeletal muscle mass, body fat-free weight and body mineral composition.There was a statistically significant positive correlation between chronic low back pain duration and body fat percentage in patients with chronic low back pain. We found that SMI, whole body lean weight, body lean weight have diagnostic value in sarcopenia. In conclusion, the diagnosis of sarcopenia was significantly higher in patients with chronic low back pain. Further research is needed to establish the causal relationship between sarcopenia and chronic low back pain.