Spastik diplejik serebral palsili çocuklarda çift görev eğitiminin yürüyüş parametreleri üzerine olan etkisi
The effect of dual task training on walking parameters in children with spastic diplegic cerebral palsy
- Tez No: 503774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM IŞINTAŞ ARIK, PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışma, spastik diplejik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda çift görev eğitim programının, yürüme ve denge parametreleri, kaba motor fonksiyon becerileri, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek üzere planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, yaşları 7-16 arasında, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi'ne göre seviye 1 veya 2'de olan, Modifiye Mini Mental Testten 27 ve üzeri puan alan 11 spastik diplejik SP'li çocuk (11,27±2,72 yıl) dahil edildi. Çalışma kendi-kendine kontrollü klinik araştırma dizaynında planlandı. Çocuklar, 8 hafta konvansiyonel fizyoterapi programına, sonraki 8 hafta konvansiyonel fizyoterapi programına ek çift görev eğitim programına alındı. Çocuklar başlangıçta, konvansiyonel fizyoterapi programı sonrası ve çift görev eğitim programı sonrası değerlendirildi. Çocukların; yürüyüşleri Zebris™ FDM-2 cihazı ve Edinburgh Görsel Yürüme Skoru, dengeleri Zebris™ FDM-2 cihazı ve Pediatrik Berg Denge Ölçeği (PBDÖ), fonksiyonel hareket becerileri 1 Dakika Yürüme Testi (1DYT), fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü (WeeFIM) ve sağlıkla ilgili yaşam kaliteleri Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL)- SP modülü kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to investigate the effect of dual task training program on gait and balance parameters, gross motor function skills, function independence level and health-related quality of life in children with spastic diplegic cerebral palsy (CP). Materials and Methods: Eleven children with spastic diplegic CP (11.27±2.72 years) aged 7- 16 years, Gross Motor Function Classification System level 1-2 and obtained 27 and higher scores from Modified Mini Mental Test included in the study. The study was planned as a selfcontrolled clinical research design. Children were recruited to conventional physiotherapy program for 8 weeks and dual task training program added to conventional physiotherapy program for following 8 weeks. Children were evaluated at baseline, after conventional physiotherapy program and after dual task training program. Children's gait was evaluated with Zebris™ FDM-2 device and Edinburgh Visual Gait Score, balance with Zebris™ FDM-2 device and Pediatric Berg Balance Scale (PBBS), functional mobility skills with 1 Minute Walk Test (1MWT), functional independence levels with Functional Independence Measure (WeeFIM) and health-related quality of life with the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) - CP module.