Spastik diplejik serebral palsili çocuklarda üst ekstremite duyu ve motor becerisi arasındaki ilişki
The relationship between upper extremity sensation and motor skill in children with spastic diplegic cerebral palsy
  1. Tez No: 962985
  2. Yazar: ELİF BEYZA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, spastik diplejik serebral palsili (SP) çocukların üst ekstremite duyusu ve motor becerileri değerlendirilmiş ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, spastik diplejik serebral palsili çocuklarda üst ekstremite duyusundaki kayıpların motor beceriler ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 4-12 yaş arası 20 spastik diplejik SP'li çocuk ve 20 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Çalışmada, çocukların duyusal fonksiyonları Ayres Güney Kaliforniya Duyu Bütünlüğü Testlerinin alt testleri ve stereognosis ile değerlendirilmiştir. Motor becerilerin değerlendirilmesinde ise Üst Ekstremite Beceri Kalitesi Testi (ÜEBKT) ve ABILHAND-Kids anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the upper extremity sensation and motor skills of children with spastic diplegic cerebral palsy (CP) were evaluated and compared with healthy children. The aim of the study was to examine the relationship between upper extremity sensory impairments and motor skills in children with spastic diplegic cerebral palsy. The study included 20 children with spastic diplegic CP and 20 healthy children, aged 4- 12 years. Sensory functions of the children were assessed using subtests of the Ayres Southern California Sensory Integration Tests (SCSIT) and the stereognosis test. For motor skill evaluation, the Quality of Upper Extremity Skills Test (QUEST) and the ABILHAND-Kids questionnaire were used. The results of these assessments indicated that upper extremity sensory and motor skill deficits were more pronounced in children with spastic diplegic CP compared to healthy children (p0.05).