MRP malzeme ihtiyaç planlaması
- Tez No: 50378
- Danışmanlar: PROF.DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
?Ill- 6. ÖZET Bu çalışmada, iş makinesi üreten bir tesisin mevcut malzeme ihtiyaç planlama sistemi ele alınmış ve aksaklıkları göz önüne alınarak gerekli yan modüller ile birlikte malzeme ihtiyaç planlama sistemi modül tasarımı yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada tasarlanan sistemin uygulamaya alınması ile elde edilecek sonuçlar şu şekilde sunulabilir. - Hammadde ve ürün stoklarının azalması, - Stok devir hızının artması, - Teslimatların planlanan zamanda gerçekleşme oranının artması, - Yöneticilerin üretim aşamalarım takip edebilmesi, - Değişen üretim koşullarına daha hızlı uyum sağlanması, - Sistem network' e bağlı bilgisayar üzerinde çalışacağı için departmanların mükerrer hazırladığı bir takım raporların sistemden alınması ve tek bir departman tarafından hazırlanarak diğer departmanların paylaşımının sağlanması, - Malzeme yokluğu veya fazlalığının planlama ufku boyunca projeksiyon yöntemi ile önceden görülebilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, - Bütçe verileri için ürün ağacı, stok durumu ve ana üretim planım kullanarak gerekli uzun vadeli planlama yapılabilmesi, - Bilgisayar ve programın satmalınmasmm sistemi kurmak için yeterli olmadığı, - Başlangıç eğitiminin ve devamlı eğitimin personele verilmesi gerekliliği, - Üst yönetimin konuya sahip çıkması ve gereken önemi vermesi gerektiği anlaşılmıştır. Çalışma başından sonuna kadar incelendiğinde önemli bir nokta daha ortaya çıkmaktadır. Bu sistem her ne kadar bilgisayar ağırlıklı kullanılıyor ise de burada yine-112- her konuda olduğu gibi en önemli faktör insandır. Gerekli bilgileri sisteme girişi ile çalışacak sistemi bilgi yönünden besleyecek olan insandır. Dolayısı ile bilgisayar bize bir karmaşık hesaplamaları hızlı bir şekilde yapmamızı ve konuyu karar aşamasına getirmemizi sağlar. Ancak son kararda en önemlisi insan faktörüdür. Bu faktör, yeni tasarlanan sistem içerisinde özellikle dikkate alınmış ve gerekli görülen noktalarda manuel müdahaleler eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
-113- 7. SUMMARY In this study, material requirements planning of a plant produces earth moving machines has been observed and the problems of current system taken into account and a new system with the most necessary modules has been designed. The results obtained from this study in case of implementing designed system can be presented as follows: - Decrease in raw material and finished product inventory, - Increase in inventory turn-over rate, - Increase in rate of the realization of on time planned delivery schedules, - The possibility of monitoring production stages for management, - The possibility of quick response to new production conditions, - Avoiding repeated studies prepared by different departments and by means of using computer under network, common reports can be prepared by only one department and other departments can share, - Lack or excessive quantity of material can be informed and necessary actions can be actived by means of using projection method for inventory through planning horizon, - By means of using bill of material, inventory status and master production schedule, long term plans can be prepared for budgeting purposes, - Establishing a system does not mean purchasing only software and hardware, - The necessity of educating personnel at the beginning and later continuously, - Top management must support the system and give necessary importance was understood. When looking at this study from the beginning to the end, there is an important point arised from. Although, the system is designed on computer, the most important factor is-114- human. Human who will enter the necessary data to feed the system keeping in process. Computer helps us making complex calculations easier and faster and also helps us to get the subject to a decision stage. But, at final decision human is the most important factor. This factor is taken great importance during designing the new system in this study and at all necessary points, manuel editing functions were added.