Reküperatif tip eşanyörlerin optimizasyonu ve II. kanuna göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 50379
  2. Yazar: FÜSUN DOBA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUĞRUL OĞULATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
VIII oz Bu çalışmada, atık ısı geri kazanım sistemlerinden çapraz akımlı reküperatif eşanjöriin tanıtımı ve teorik analizi yapılmıştır. Analiz yapılırken sıcak ve soğuk akışkanların giriş sıcaklıkları, fiziksel özellikleri, ısı değiştiricinin tipi ve akış türü bilinmektedir. Böylece toplam ısı transfer oranı ve akışkanların çıkış sıcaklıkları belirlenir. Etkinlik-transfer birimi metodu olarak bilinen bu yöntem genellikle sıcak ve soğuk akışkanların giriş sıcaklıkları belirli iken tercih edilir. Çalışmanın yürütülebilmesi için bir deney düzeneği kurulmuştur. îmalatı gerçekleştirilen eşanjör test edildikten sonra deneysel sonuçlar teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
K ABSTRACT The purpose of this study is to explain the construction of cross-flow recuperative heat exchanger which is one of the type of waste heat recovery systems and perform theoretical analysis. While this analysis is being performed the inlet temperatures of hot and cold fluids, the physical properties of both fluids, the type of heat exchanger and its flow arrangement are specified. So the total heat flow rate and the outlet temperatures are determined. This method called effectiveness-transfer units method is generally preferred where the inlet temperatures of the hot and cold fluids are specified. In order to perform the research, an experiment apparatus has been set up. Produced heat exchanger has been tested then experimental results were compared with theoretical results.