Tilapia (tilapia zillii) yavrularının tuzlu suya adaptasyonu ve değişik stok oranlarında yetiştirilmesi
  1. Tez No: 50377
  2. Yazar: M. AYÇE ARSOY GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
33 ÖZET Bu araştırma Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yumurtalık Deniz Balıklan Üretim ve Araştırma Tesisi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma materyali olarak 2 aylık, ortalama total boylan 4.544±0.632 cm ve ortalama canlı ağırlıklan 1.53610.664 gram olan Tiîapia zillii yavrulan kullanılmıştır. Araştırma 2 aşamalı olarak planlanmış ve uygulanmıştır. İlk aşama yavruların deniz suyuna adapte edilmesi, ikinci aşama ise adapte edilmiş yavruların değişik stok oranlarında büyümelerinin izlenmesidir. Araştırmanın seyri ve elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. İlk aşama olan adaptasyon dönemi 1996 yılının Ağustos ayırım ilk haftasında gerçekleştiriuniştir. Tilapia zillii yavrulan 35.5 ppt'lik deniz suyuna toplam 7.5 günde adapte edilmiş ve adaptasyon %98.9'luk yaşama oram ile sonuçlanmıştır. 2. Araştırmanın ikinci aşamasında, yavrular deniz suyu bulunan 10 m3'lük 4 adet tanka 60, 70, 80 ve 90 adet/m3 oranlarında stoklanmış ve aylık olarak yapılan total boy ve canlı ağırlık ölçümleri ile büyümeleri izlenmiştir. 3. Balıkların beslenmesinde yem olarak 3 numara Çipura pelet yemi ile kırılmış etlik piliç yemi %50 oranında kanştınlarak kullanılmıştır. Yemin ortalama protein değeri %33'tür. İlk 30 gün balık ağırlığının %6'sı oranında yapılan yemleme sonraki 30 gün %5'e düşürülmüş, daha sonra serbest yemlemeye geçilmiştir. Yemleme günde 3 kez, sabah öğle ve akşam elle yapılmıştır. 4. Araştırma sonunda en yüksek total boy ortalaması 9.06011.200 cm ile 60 adet/m3'lük stoktan elde edilmiş, bunu sırası ile 70, 80 ve 90 adet/m3'lük stoklar 8.583± 1.177cm, 8.57311.070 cm ve 8.03311.143 cm ile izlemişlerdir. Araştırma sonu canlı ağırlık ortalamalarına bakıldığında ise en yüksek değer 13.88715.973g ile 60 adet/m3'lük gruptan elde edilmiş, bunu sırasıyla 70, 80 ve 90 adet/m3'lük gruplar 11.82715.259, 11.40014.236 ve 9.61313.711 gram ile izlemişleridir. Yapılan istatistiki analiz sonuçlan 60, 70 ve 80 adet/m3 'lük stoklar arasındaki farklılıkların istatistiki açıdan önemsiz olduğunu,34 yalnızca 60 ve 90 adet/m3'lük gruplar arasındaki farkın önemli olduğunu ortaya koymuştur. 5. Günlük canlı ağırlık kazancı deneme sonunda en yüksek 60 adet/m3 stok oranında 0.137 g/gün ile tespit edilmiş, bu değeri 0.113, 0.109 ve 0.090 g/gün ile 70, 80 ve 90 adet/m3'lük gruplar izlemiştir. Dönemler içersinde elde edilen en yüksek günlük canlı ağırlık kazancı 0.184 g/gün ile ilk 30 günlük (Ağustos) dönemde yine 60 adet/m3 'lük gruba aittir. 6. Spesifik büyüme oram için en yüksek değer yine ilk 30 günlük dönemde %5.087 ile 60 adet/m3'lük gruptan elde edilmiştir. Araştırma sonunda ise tüm stok grupları yaklaşık olarak biribirine yakın SBO değerleri göstermişlerdir. Bu değerler 60, 70, 80 ve 90 adet/m3'lük gruplar için sırasıyla %2.443, 2.268, 2.227 ve 2.038'dir. 7. Yem değerlendirme oram araştırma sonunda en iyi 80 adet/m3'lük grupta 1.516 iken, en kötü 90 adet/m3'lük grupta 3.402 olarak tespit edilmiştir. 8. Kondisyon faktörleri açısından da belirgin bir farklılık gözlenememiştir. Araştırma sonunda ulaşılan en yüksek değer 60 adet/m3'lük grupta 1.867'dir. Bu grubu 1.870, 1.854 ve 1.809 ile 70, 90 ve 80 adet/m3'lük gruplar izlemiştir. 9. Yaşama oram en yüksek %94.3 ile 70 adet/m3 stok yoğunluğunda tespit edilmiş, en düşük yaşama oram ise 80 adet/m3'lük grupta %90.4 olmuştur. 60 ve 90 adet/m3'lük gruplarda ise sırasıyla %92.8 ve %92.4'lük yaşama oranlan belirlenmiştir. 10. Bu çalışmada kullanılan stok yoğunluklarının değerlendirilen parametreler açısından büyümeyi belirgin biçimde etkilemediği, ancak deniz suyu tuzluluğunun büyümeyi genel olarak gerilettiği, bu nedenle Tilapia zillWmn deniz suyunda yetiştiriciliğinde yüksek stok oranlarının tercih edilerek alınacak toplam ürünün artırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The trial was carried out at Çukurova University Fisheries Faculty Yumurtalık Marine Fish Production and Research Station. Two months old weighing 1.536±0.664 g on average and mean total length of 4.544±0.632 cm Tilapia zillii fry were used as experimental fish. The trial was planned and conducted in two steps. The first step was the adaptation offish to the sea water and the second step was the monitoring of the growth of adapted fish in different stock rates. The progress of the study and the data found were summarized as fallows: 1. The first step, the adaptation period was conducted in the first week of August, 1996. Tilapia zillii fry were adapted to 35.5 ppt sea water in 7.5 days, and the survival rate has become 98.9%. 2. In the second step, the fry were stocked to 4, 10 m3 tanks in the rates of 60, 70, 80 and 90 fish/m3. Growth was monitored monthly by measuring the total lenghts and weight. 3. In the feeding of fish, gilt-head bream pelleted food (no: 3) were used by mixing with folded broiler feed in the rate of 50%, mean protein was 33%. Fish were fed at a rate of 6% body weight in the first 30 days fallowing 30 days it was reduced to 5%, then the fish were fed to excess. Fish were hand-fed three times a day, morning, afternoon and noon. 4. At the end of the study the heighest total mean lenght was determined in the 60 fish/m3 stock with 9.06011.200 cm. 70, 80 and 90 fish/m3 stocks have fallowed this group with 8.58311.177 cm, 8.57311.070 cm and 8.03311.143 cm respectively. The heighest final mean weight was observed in the 60 fish/m3 group with 13.88715.973 g and 70, 80, 90 fish/m3 groups have fallowed this group with 11.82715.259 g, 11.40014.236 g and 9.61313.711 g respectively. The results of statistical analyses were shown that there was not a statistically important difference between the stocks 60, 70 and 80 fish/m3, but the difference between the stocks 60 and 90 fish/m3 were important.36 5. At the end of the trial the heighest daily weight gain was found in the stock of 60 fish/m3 with 0.137 g/day; 70, 80 and 90 fish/m3 groups have fallowed this group with 0.113, 0.109 and 0.090 g/day. The heighest daily weight gain between the periods was determined in the first 30 days period (August), in the stock 60 fish/m3 with 0. 184 g/day. 6. For the spesific growth rate the heighest value was maintained in the first 30 days period in the stock 60 fish/m3 with 5.087%. At the end of the study all of the stocking groups have shown aproximately closer spesific growth rate values. These were, for 60, 70, 80 and 90 fish/m3 groups 2.443%, 2.268%, 2.227% and 2.038% g/day respectively. 7. The best feed conversion rate was found in the group of 80 fish/m3 with 1.516; the worst in the group of 90 fish /m3 with 3.402 at the end of the study. 8. Among the condition factors no obvious differences were observed. At the end of the study the heighest value was found as 1.867 in the group of 60 fish/m3. 70, 90, and 80 fish/m3 groups have fallowed this group with 1.870, 1.854 and 1.809 respectively. 9. The heighest survival rate was determined in the 70 fish/m3 stocking density with 94.3% and the lowest in the group of 80 fish/m3 with 90.4%. In the groups of 60 and 90 fish/m3 the survival rates were found as 92.8% and 92.4% respectively. 10. According to the observed parameters the stocking densities used in this study were not affected the growth obviously, but sea water salinity impeded the growth generally, so during the rearing of Tilapia zillii in sea water the preferance of high stocking rates could increase the total product.