Paintings as an alternative investment: Evidence from Turkey
Alternatif yatırım aracı olarak resim sanatı: Türkiye üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 503808
  2. Yazar: HÜSEYİN RIZA BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Türkiye'deki resim sanatı piyasasının 2006 yılından 2015 yılının kasım ayına kadarki dönemi özelinde inceleyen bu konuyla ilgili şu ana kadar yapılmış en kapsamlı, en güncel çalışmadır. Bu çalışmada 77 Türk sanatçının, 4915 gözlem sayısı müzeyade saış rakamları veri kümesi olarak kullanıldı. Bu veriye dayanarak seçilen ressamları içeren hedonik fiyat endeksi Türk lirası (TL) ve Amerikan Dolları (USD) olarak oluşturuldu. Hedenic regresyon sonuçları gösterdi ki, gözlem yapılan dönemdeki Türk sanatçıların yıllık ortalama getirileri TL olarak 12.06% ve USD olarak 6.57% gözlemlenmiştir. Oysa aynı dönem içerisinde ArtPrice Global (USD) endeksi sadece 1.46% ve ArtPrice resim sanatı endeksi -1.67% getiri göstermiştir. Sanat endeksi ile külçe altın, Cumhuriyet altını,ons altını ve 10 yıllık devlet tahvili arasında pozitif korelasyon gözlemlenmiştir. Bunun yanısıra resim sanatı yatırımı getirisi, döviz getirisi gibi diğer geleneksel finansal enstrumanların getiri karşısında negatif korelasyon göstermiştir. Bu sebeple sanat yatırımı alternatif bir yatırımı aracı olarak değil fakat portfolyo çeşitlendirerek riski azaltma durumunda yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study which is expanded and most recent study on the paintings market in Turkey for Ottoman and Turkish paintings in Turkey examines the paintings market in Turkey for the time period of 2006 to 2015 (November). We use a unique dataset of 4915 auction sale records for the paintings of 77 Turkish painters Based on this data; we construct the hedonic price indices for the selected painters, in Turkish Liras (TL) and US Dollars (USD). Hedonic regression results indicate that for the period studied paintings of Turkish artists have yielded an annual average return of, is 12.06% and 6.57% for TL and Dollar index, respectively. While the return of Art Price Global (USD) is only 1.46% and the return of Art Price Paintings is index is -1.67% over the same period. There is a significant positive correlation between our art index and the returns of bullion gold, Cumhuriyet gold, 1 ounce gold and 10-year maturity of government bonds. However, the returns of investing in paintings are negatively correlated with the returns of other traditional investment alternatives, such as returns gained from foreign exchange. Hence, art investment may be beneficial not as an alternative but as a means of portfolio diversification