Her2 pozitif ve negatif mide karsinomlarındakaveolin 1 ekspresyonunun klinikopatolojik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between immunohistochemical caveolin- 1 expression and clinicopathological parameteres in her2 positive and negative gastric carcinomas
- Tez No: 503810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Kaveolin 1, KAV 1 geni tarafından kodlanan tirozin kinaz subünitesi olan proteindir. Ras- ERK sinyal iletim yolu ve hücre siklus düzenlenmesinde yardımcıdır. Birçok tümörde prognoz ile ilişkisini araştıran çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada HER2 pozitif ve negatif mide karsinomlarında kaveolin 1 ekspresyonunun değerlendirilmesi ve tedavide bir hedef marker olabilme durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: 116 formalinle fikse edilmiş parafine gömülü mide karsinom materyalinde İHK'sal Kaveolin 1 ekspresyonu ve bu ekspresyonun farklı klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini inceledik. Bulgular: 116 olgunun 78'i erkek, 38'i kadındı ve yaş ortalamasın 64,3 idi. 36'sı sağ iken 80'i hayatta değildi. Tümörlerin 55'i az koheziv adenokarsinom, 46'sı tübüler tip adenokarsinom, sekizi mikst tip adenokarsinom, dördü müsinöz adenokarsinom, ikisi papiller adenokarsinom, biri nöroendokrin karsinom histolojik alttipindeydi. 35 tümörde HER2 pozitif, 81'inde negatifti. Olguların 58'inde perivasküler kaveolin 1 ekspresyonu gözlendi ve bunlar negatif olarak kabul edildi. Kaveolin 1 ekspresyonu gözlenen 58 olgunun 53'ünde stromal, beşinde tümöral ekspresyon izlendi. HER2 pozitif olguların 19'unda tümöral ve stromal kaveolin 1 pozitif iken HER2 negatif olguların 39'unda tümöral ve stromal kaveolin 1 pozitifliği izlendi. HER2 negatif ve pozitif gruplarda kaveolin 1 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı (p:0,777). Kaveolin 1 ekspresyonu saptanan 58 olgunun 44'ü, kaveolin 1 ekspresyonu izlenmeyen 58 olgunun 36'sı hayatta değildi. Sağkalım ile kaveolin 1 ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görüldü (p:0,044) Tartışma: Yapılan çalışmalarda mide karsinomunda kaveolin 1 ekspresyonunun prognoza etkisi yönünde farklı sonuçlar mevcuttur. Bu farklı sonuçların kaveolin 1'in kompleks biyolojik davranışından kaynaklandığı düşünülmektedir. Çalışmamızda kaveolin 1 ekspresyonunun prognoz ile ilişkili olduğu izlendi. Tümörlerdeki HER 2 pozitivitesi ile kaveolin 1 ekspresyonu arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Caveolin1 protein, which is the tyrosine kinase subunit, encoded by the cav1 gene. It helps signal transduction in Ras-ERK pathway and cell cycle regulation. It was demonstrated that the cav 1 expression is related with with prognosis of several malignancies. In this study, it was aimed to evaluate the expression of caveolin1 in HER2 positive and negative stomach carcinomas and to evaluate the status of being a target marker in the treatment. Materials and Methods: We studied the immunhistochemical expression of caveolin1 in formalin-fixed paraffin-embedded gastric carcinoma material and the relationship of this expression with different clinicopathologic parameters. Results: İn116 cases, 78 cases were male, 38 were female and the mean age was 64.3. While 36 were right, 80 were not alive. Of the tumors, 55 were less cohesive adenocarcinomas, 46 were tubular adenocarcinomas, 8 were mixed adenocarcinomas, 4 were mucinous adenocarcinomas, 2 were papillary adenocarcinomas and 1 was neuroendocrine carcinoma histologic subtype. 35 tumors were HER2 positive, 81 negative. In 58 of the cases, perivascular caveolin 1 expression was observed and these were regarded as negative. Of the 58 patients with caveolin-1 expression, 53 had stromal tumors and five had tumoral tumors. Tumor and stromal caveolin 1 were positive in 19 of the HER2 positive cases whereas 39 of the HER2 negative cases were positive in the tumor and stromal caveolin 1. There was no statistically significant correlation between caveolin 1 expression in HER2 negative and positive groups (p: 0,777). Of the 58 cases in which caveolin 1 expression was detected, 44 were not survivors, and of the 58 cases in which caveolin 1 expression was not observed, 36 were not alive. There was a statistically significant correlation between survival and caveolin 1 expression (p: 0.044) Conclusions: There is conflicting results in the prognostic effect of caveolin 1 expression in gastric carcinoma. These different results are thought to be related to the biological behavior of caveolin 1. İn our study we found that caveolin 1 expression has a prognostic significance on stomach tumors. We did not find a significant relation between HER 2 status and caveolin 1 expression.