Koroner anjiyografi yapılan akut koroner sendromlu hastaların diyet ve ilaç kullanımı konusunda aile hekimlerince yakın takibinin lipid düzey sonuçlarına etkisi
The effect of close following up of dietary and drug use on patients with acute coronary syndromes undergoing coronary angiography by family physicians on the lipid level results
- Tez No: 503811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom (AKS) geçirmiş hastaların aile hekimi tarafından yakın takibi ve bu hastaların hem yaşam tarzı değişikliği hem de ilaç kullanımına dikkat etmeleri konusunda aile hekimi tarafından teşvik edilmesinin tedavi sonucuna katkısı araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.08.2017-01.11.2017 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım ve Kardiyoloji servisinde AKS tanısıyla yatışı yapılan 230 hasta dahil edildi. Toplam 110 hasta tarafımızca yakın takip edilecek gruba dahil edilirken, 120 hasta ise rutin kardiyoloji polikliniğine gidecek hastalar şeklinde ikinci gruba dahil edildi. Bu hastalar ile sadece rutin kardiyoloji polikliniğine giden hastaların kolesterol düzeyleri karşılaştırılarak aile hekimi tarafından yapılan yakın takip ve tedavinin katkısı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, patients with acute coronary syndrome (ACS) were followed closely by family physicians and they were encouraged by the family physician to consider lifestyle changes and drug use. The contribution of family physicians to the treatment was investigated. Materials and Methods: The study included 230 patients who were admitted to the Ankara Training and Research Hospital Coronary Intensive Care and Cardiology Service between 01.08.2017 - 01.11.2017. A total of 110 patients were included in the near-follow-up group, while 120 patients were included in the second group as patients who would go to the routine cardiology polyclinic. The cholesterol levels of these patients were compared only to patients who went to the routine cardiology clinic and the contribution of close follow-up and treatment done by the family physician was investigated.