Erken evre gonartrozda eklem içi plateletten zengin plazma uygulama yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of effective intraarticular enjection platelet rich plasma treatment methods in early stage gonartroz
  1. Tez No: 511759
  2. Yazar: YÜKSEL UĞUR YARADILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİRKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş Osteoartritte Platelet Rich Plazma (PRP) uygulamalarının başarılı sonuçları yıllar içerisinde artmıştır. İki farklı PRP formülasyonu olan buffy-coat (Lökositten zengin PRP: L-PRP) ve plasma-temelli (Lökositten fakir PRP: P-PRP) farklı santrifüj yöntemleri ile elde edilmektedir. Literatürde, bu iki sistemi doğrudan karşılaştıran çalışma olmamakla birlikte son yıllarda in vivo ve in vito çalışmalar P-PRP metodunu desteklemektedir. Bu çalışmada, erken evre gonartroz için P-PRP'nin L-PRP veya Hyaluronik Asit (HA)'e kıyasla daha etkili bir kombinasyon olup olmayacağını araştırdık. Materyal-Metod Bu randomize çift kör çalışmada, Ağustos 2016 ile Ocak 2017 tarihleri arasında hastanemize diz ağrısı ile başvuran 146 hastadan 90'ı çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılmaya kabul etmeyen ve dahil edilme kriterlerine uymayan 41 hasta ile takiplerde ulaşılamayan 15 hasta çalışmadan çıkarıldı. Doksan hasta eşit oranda randomize edilerek 3 gruba ayrıldı. Hastaların dizlerindeki osteoartrit şiddeti Kellgren-Lawrance (K-L) sınıflaması ile derecelendirildi ve enjeksiyon öncesi hazırlanan platelet solüsyonlarına PAW sınıflaması uygulandı. Her gruba üçer hafta arayla üçer enjeksiyon olmak üzere ardışık P-PRP (Grup 1), L-PRP (Grup 2) ve HA (Grup 3) uygulandı. Her hastanın enjeksiyon öncesi VAS ve WOMAC skorları enjeksiyon sonrası ikinci, dördüncü, altıncı aylar ve birinci yıl kontrollerindekilerle karşılaştırıldı. Memnuniyet anketi olarak 5-nokta Likert skalası kullanıldı. Hastaların demografik verileri ve komplikasyonları kaydedildi. Sonuç Ortalama takip süresi 14 ± 3.0 (12-18, ay) aydı. Ortalama hasta yaşı 60,6 ± 8,65 yıl olarak bulundu. Hastaların 11'i erkek (% 12,2), 79'u (% 87,8) kadındı. Hastaların 24'ünün sağ, 16'sının sol 50'sinin ise bilateral diz şikayetleri vardı. Vücut kitle indeksine (BMI) göre hastaların altısı normal, 19'u aşırı kilolu, 37'si obez, 20'si ciddi obez ve sekizi morbid obez idi. Gruplara göre demografik veriler arasında farklılık gözlenmedi. Hastaların başvurularında ve takiplerinde direk grafiler incelendi ve başvurularda 35'inin K-L evre 2 ve 55'inin evre 3 olduğu görüldü. Oniki hastanın takiplerde K-L osteoartrit evresinde ilerleme gözlendi; 4 hastanın evre 4'e ulaştığı gözlendi. Periferik yayma ve hemogram sayımı kullanılarak yapılan PAW sınıflamasına göreL-PRP'de P3-Aα ve P-PRP'de P2-Bβ elde edildi.
Özet (Çeviri)
Background The success of platelet rich plasma (PRP) applications in osteoarthritis has increased over time. Two different PRP formulations that buffy coat (Leukocyte rich PRP: L-PRP) and plasma-based (Leukocyte poor PRP: L-PRP) are obtained by different centrifugation methods. Although there is not a study that directly compares these two systems in the literature, recent in vivo and in vitro studies support the P-PRPmethod. Thisstudy investigates whether P-PRP will be more effective combination for mild to moderate gonarthrosis when compared to L-PRP or (Hyaluronic Acid) HA. Materials-Methods This randomized controlled study included 90 of 146 patients who referred to our hospital between August 2016 and January 2017 for knee pain. Forty one patients who did not agree to participate in the study nor did not meet the inclusion criteria and 15 patients who could not be reached on follow-up were excluded from the study. Ninety patients were randomly and equally divided into 3 groups. Osteoarthritis grade were classified according to Kellgren-Lawrance (K-L) and platelet solutions prepared just before the injections were applied PAW classification. Each group were performed three sequential injections every other week be in for P-PRP (Group 1), L-PRP (Group 2) and HA (Group 3). VAS and WOMAC scores of the patients before injections and after 2nd, 4th, 6th, 12th month controls,were compared. As satisfaction questionnaire Likert 5-point scale was used. Demographic data and complications of the patients were recorded. Results Mean duration of follow-up was 14 ± 3.0 (12-18 months). The mean age of the patients was 60.6 ± 8.65 years. Eleven of the patients were male (% 12.2) and 79 (% 87.8) were female. Twent four patients were suffering from right knee pain, 16 were left and 50 patients had bilateral knee pain. According to body mass index (BMI), 6 were normal, 19 were overweight, 37 were obese, 20 were severely obese and 8 were morbid obese. There was no difference between groups according to demographic data. Direct radiographs were reviewed in patients' referrals and during follow-up and there were 35 K-L grade 2 and 55 K-L grade 3 osteoarthritis. Progression in the KL grade was observed in 12 patients' follow-ups, 4 patients were observed as grade 4. PAW classification according to the results obtained from peripheral smear and hemogram count yielded that L-PRP had P3-Aα and P-PRP had P2-Bβ.