Matriks metalloproteinazların inguinal herni etiyolojisinde rolü
Role of matrix metalloproteinases in the etiology of inguinal hernia
  1. Tez No: 503847
  2. Yazar: AYLİN HANDE GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ACAR AREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Fasial transversalis, fıtık oluşumunu önleyebilen anatomik yapılardan biri olarak kabul edilir. Fasia transversalis içindeki kolajen miktarı inguinal herninin gelişmesinin bilinen nedenlerinden biridir. Bu çalışmada inguinal herni etiyolojisinde matriks metalloproteinaz (MMP), özellikle MMP-1, MMP-2 ve MMP-9'un rolleri araştırıldı. MATERYAL VE METHOD: Bu prospektif çalışmaya 60 inguinal herni hastası dahil edildi: 30 hastada indirekt inguinal herni ve 30 hastada direkt inguinal herni vardı. İnguinal kanalda fıtık dışında nedenlerle ameliyat edilen 30 hasta daha kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalar 1 Haziran 2009 ile 1 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat edildi. Operasyon sırasında hasta ve kontrol gruplarından alınan fasya transversalis örneklerinden MMP-1, MMP-2, MMP-9 değerleri alındı. immünhistokimyasal yöntemler kullanılarak araştırıldı. SONUÇLAR: İnguinal herni olgularında MMP-1, MMP-2, MMP-9'un anlamlı olarak daha yüksek değerleri kontrol grubuna göre bulundu (sırasıyla P = 0.0001, P = 0.007, P = 0.021). TARTIŞMA: Artmış MMP-1, MMP-2, MMP-9 değerleri inguinal herninin etiyolojisinde rol oynar. İnguinal herni hastalarında inguinal kanal tabanına ek olarak diğer dokularda da zayıflama görülebildiği için, bu hastalarda arteriyel anevrizma ve bağ dokusu hastalıklarının birlikteliği de araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The fascia transversalis is accepted as one of the anatomical structures that can prevent hernia formation. Degradation of collagen within the fascia transversalis is one of the known reasons for the development of inguinal hernia. In the present study, we investigated the roles of matrix metalloproteinases (MMPs), specifically MMP-1, MMP-2, and MMP-9 in the etiology of inguinal hernia. MATERIALS AND METHODS: This prospective study included 60 inguinal hernia patients: 30 patients had indirect inguinal hernia and 30 patients had direct inguinal hernia. An additional 30 patients operated for reasons other than hernia in the inguinal canal were included as a control group. All patients underwent operations at Istanbul Training and Research Hospital between 1 June 2009 and 1 December 2009. Tissue specimens were taken from the fascia transversalis from patient and control groups during the operation, and MMP-1, MMP-2, MMP-9 values were investigated using immunohistochemical methods. RESULTS: Significantly higher values of MMP-1, MMP-2, MMP-9, were found in inguinal hernia cases than in the control group (P = 0.0001, P = 0.007, P = 0.021, respectively). CONCLUSION: Increased MMP-1, MMP-2, MMP-9 values play a role in the etiology of inguinal hernia. Since weakening may also occur in other tissues in addition to the floor of inguinal canal in inguinal hernia patients, the association of arterial aneurisms and connective tissue diseases should also be investigated in these patients.