İnguinal herni etiyolojisinde MMP- 1, 8, 13 ve TIMP- 1, 2 düzeylerinin rolü
The role of MMP-1, MMP-8, MMP-13 and TIMP-1, TIMP-2 levels in the etiology of inguinal hernia
  1. Tez No: 920415
  2. Yazar: HASAN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YANAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ: İnguinal herni ameliyatları dünya çapında en yaygın cerrahi işlemlerden biri olup her yıl dünyada yaklaşık 20 milyon ameliyat yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle kasık fıtıkları önemli bir sosyoekonomik sorun oluşturmaktadır. Etiyopatogenez ve nüks sebepleri üzerine yapılan araştırmalar güncel pratikte önemini korumaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ekstrasellüler matriks ve kollajenler üzerinde etkili olan faktörler ve herni ilişkisi sıklıkla incelenmiştir. Bu tez çalışmasında inguinal herni etiyopatolojisinde matriks metalloproteinazları ve bunların inhibitörlerinin rolünün araştırılması amaçlandı. GEREÇ ve YÖNTEM: 15 Mart 2024 – 30 Eylül 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı kliniklerine başvurmuş olan 90 inguinal herni ve 70 kontrol grubu hastasının serum örnekleri ELISA yöntemi ile çalışılarak, matriks metalloproteinaz (MMP- 1, 8, 13) ve doku inhibitör metalloproteinaz (TIMP – 1, 2) düzeyleri incelendi. Serum düzeyi sonuçları MMP /TIMP oranlanarak elde edilen net MMP etkinliği açısından kıyaslandı. Tüm veriler adım adım ileri (forward stepwise) analizi ile modellenerek herni öngörme performansı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Inguinal hernia surgeries are among the most common surgical procedures worldwide, with an estimated 20 million operations performed annually. Consequently, inguinal hernias constitute a significant socioeconomic burden. Research on the etiopathogenesis and causes of recurrence remains highly relevant in current clinical practice. In recent years, studies have frequently examined the relationship between factors affecting the extracellular matrix and collagens and the development of hernias. This thesis aimed to investigate the role of matrix metalloproteinases and their inhibitors in the etiopathogenesis of inguinal hernias. MATERIALS AND METHODS: Between March 15, 2024, and September 30, 2024, serum samples from 90 inguinal hernia patients and 70 control group patients who presented to the General Surgery Department clinics at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, were analyzed using the ELISA method. Matrix metalloproteinase (MMP-1, 8, 13) and tissue inhibitor metalloproteinase (TIMP-1, 2) levels were measured. Serum level results were compared in terms of net MMP activity, calculated by MMP /TIMP ratios. All data were modeled using forward stepwise analysis to evaluate the predictive performance for hernia. RESULTS: In the hernia group, MMP- 1 serum levels (9.1 vs.