Koroner arter bypass operasyonlarında greft olarak kullanılan internal torasik arter ve safen ven greftlerinde in vitro l-karnitin etkileri
- Tez No: 503860
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTASİM SÜNGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kardiyak patolojileri meydana getiren hücresel olaylar açığa çıktıkça, bu nedenleri önlemeye yönelik çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. L-karnitin'in etki mekanizmasının bilinmesi ile bu hastalıkların tedavisinde etkin bir rol oynayabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı L-karnitin'in internal torasik arter ve safen ven greftlerine etkilerini, izole organ banyosu düzeneğinde koroner arter ''bypass'' greft operasyonu geçiren hastalardan alınan safen ven ve internal torasik arter halkalarında in vitro araştırmaktır. Haziran 2011 - Ekim 2011 tarihleri arasında kliniğimizde opere olan 1'i kadın, 9'u erkek toplam 10 hasta çalışmaya alındı. Yapılan bu çalışmada, L-karnitin'in 10-7 M -10-2,5 M konsantrasyon aralığında internal torasik arter'de doza bağımlı gevşeme yanıtı gerçekleştirdiği gözlendi. Safen ven'de L-karnitin'in 10-7 M -10-2,5 M konsantrasyon aralığında doza bağımlı gevşeme yanıtı gerçekleştirdiği gözlendi. İnternal torasik arter greftindeki gevşeme yanıtı safen ven greftindekinden daha yüksek idi. Bu araştırma sonucunda çeşitli hastalıklarda kullanılabilen L-karnitin tedavisi esnasında internal torasik arter ve safen ven greftlerinde vazodilatasyon meydana gelebileceği, bu açıdan kullanılabileceği düşünülmektedir. Bunun için daha fazla ve uzun süreli klinik araştırmalara ihtiyaç olduğu bilinmektedir. Böylece uzun dönemde yapılacak çalışmalar ile daha iyi greft açık kalma oranları elde edilebilirse, perioperatif morbidite ile mortalitede azalma sağlanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Understanding the mechanisms of cellular events that cause cardiac pathologies accelerated the studies which help to find out reasons of these events. L-carnitine began to play an active role in treatment of cardiac diseases after knowing of its effects. The aim of this study was to evaluate the in vitro effects of L-carnitine on internal thoracic artery and saphenous vein grafts using tissue bath. Ten consecutive patients (1 woman and 9 men) were enrolled in the study between June 2011 and October 2011. In this study, on internal thoracic arteries, l-carnitine caused dose dependent relaxation at the concentrations between 10-7 M -10-2,5 M. On saphenous vein grafts, l-carnitine caused dose dependent relaxation at the concentrations between 10-7 M -10-2,5 M. Internal thoracic artery has the higher relaxation response than saphenous vein. L-carnitine is used in the treatment of various diseases. We conclude that vasodilation of internal thoracic artery and saphenous vein grafts can be occured with the treatment of l-carnitine as a result of this research. Although the results of this study are encouraging for using L-carnitine in cardiovascular diseases, larger studies are necessary to confirm these findings. Thus, it can be used to decrease perioperative morbidity and mortality if long term studies provide better graft patency at late period.