Koroner arter fistüllerinin anjiografik ve klinik özellikleri
Angiographic and clinical characteristics of coronary artery fistulas
  1. Tez No: 503861
  2. Yazar: YİĞİT ÇANGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TAYYARECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
GiriĢ: Koroner arter fistülü ender rastlanan bir konjenital kalp hastalığıdır. Genellikle anjiografi sırasında tesadüfen tanı konulmaktadır. Çalışmamızda koroner arter fistüllerinin klinik ve anjiografik özellikleriyle, tanı ve tedavi yöntemlerini araştırdık. Materyal ve Metod: Tersiyer bir kalp merkezi olan hastanemizin arşivi, 2006-2010 yılları arasında retrospektif olarak taranarak, koroner arter fistülü tanısı almış 54 hasta tespit edildi. Bulgular: Ortalama yaş 56.7 ± 10.71 olarak saptandı. Fistüllerin en sık kaynaklandığı arter sol ön inen arterdi (LAD) (%50.8). En sık döküldükleri yer ise pulmoner arterdi ( %53.7). 48 hasta medikal takip altındayken, 3 hasta coil embolizasyon, 3 hasta ise cerrahi ligasyon yöntemiyle tedavi edilmişlerdi. Coil embolizasyon ile tedavi edilen hiçbir hastada komplikasyon gelişmedi. Cerrahi ligasyon ile tedavi edilen hastaların hepsi eşlik eden patolojileri nedeniyle operasyona alınan hastalardı. Sonuç: Fistüller sıklıkla sol sistemden kaynaklanmaktadırlar. Klinik özellikler fistülün tipine, genişliğine ve eşlik eden kardiyak patolojilere göre değişmektedir. Fistüllerin tedavisi halen tartışmalı bir konudur. Uygun vakalarda perkütan tedavi yöntemleri giderek cerrahi tedavinin yerini almaktadır. Asemptomatik ve hemodinamik açıdan önemsiz olan koroner fistüllerin tedavisi hakkında ise bir görüş birliği bulunmamaktadır. Özellikle ülkemizde koroner arter fistülleriyle ilgili geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Demographic and clinical characteristics and angiographic findings of Turkish patients with coronary artery fistula have been investigated in this study and diagnostic tests and treatment methods used in these patients have also been evaluated in detail. METHODS: We have examined the cardiac catheterization laboratory database retrospectively between March 2006 and July 2010. Among 49,567 patients, we have noted 60 patients diagnosed as coronary artery fistula. After coronary angiographic images were evaluated by two invasive cardiologists, 54 patients who had clear evidence of vessel of origin and drainage were included in the study. RESULTS: A total of 54 (0.1%) patients with coronary artery fistula were noted. Mean age was 56.7 ± 10.7 years; 42 out of 54 patients had accompanying cardiac disorders. Patients complaints were directly associated with the presence of the fistula. Chest pain was the admission symptom in all of the patients with isolated coronary artery fistula. Six patients had coexistent congenital anomalies. Myocardial infarction with ST segment elevation occurred in 11 of the patients. In contrast to the previous reports, the most common artery of origin of the fistula was left anterior descending artery (50.8%) and pulmonary artery was found to be the most frequent region of the fistula drainage by 53.7%. CONCLUSIONS: Our findings suggest that large fistulas originating from the proximal segments of coronary arteries may increase the likelihood of atherosclerosis and myocardial infarction even in asymptomatic patients with no evidence of ischemia in noninvasive tests and no dilatation of cardiac chambers, and should therefore be closed.