65 yaş ve üstü hastalarda kognitif bozukluk ile thiol-disülfid homeostazisi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 503868
  2. Yazar: TUĞBA TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİLE SILAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Geriatri, Biochemistry, Geriatrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmamızda kognitif bozukluk ile oksidatif stres arasındaki ilişkiyi özellikle yeni bir parametre olan tiyol-disülfid homeostazisi ve iskemi modifiye albümin, ferroksidaz ve myeloperoksidaz biyobelirteçleri ile değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL ve METOT: Tanımlayıcı tipte çalışmaya bir üniversite hastanesi geriatri polikliniği tarafından takip edilen 146 adet (49 erkek, 97 kadın) 65 yaş ve üstü (ortalama 76,06 ±7,368) katılımcı dahil edildi. Hastaların kognitif düzeyi eğitim durumlarına göre Standardize Mini Mental Test (SMMT) veya Eğitimsizler için Mini Mental Test (MMSE-E) ile değerlendirildi. Katılımcılar, Mini Mental Test sonuçlarına göre 24 puan ve altı alan 78 katılımcı kognitif bozukluk, 25 puan ve üstü alan 68 katılımcı normal olarak değerlendirilip 2 gruba ayrıldı. Oksidatif stresin değerlendirilmesi için serum total tiyol, native tiyol ve disülfid değerleri ile iskemi modifiye albümin, ferroksidaz ve myeloperoksidaz değerleri ölçülüp kendi içinde ve gruplar arasında kıyaslandı. BULGULAR: Popülasyonun Mini Mental Test (MMT) puan ortalaması 22.55±5.283'tü. Mini Mental Test puanları kıyaslandığında: Normal grup ( 26.66±1.40 puan) ile Kognitif Bozukluk Grubu (19.08±4.84 puan) arasında anlamlı fark vardı (p= 0.000*). Eğitimli grup (53 kişi, 23.92±4.73 puan) ile Eğitimsiz grup (88 kişi 21.73±5.47 puan) arasında anlamlı fark vardı (p= 0.013*). Kadın katılımcılar ile (93 kişi, 21.48±5.30 puan) ile erkek katılımcılar (48 kişi, 24.63±4.29 puan) arasında anlamlı fark vardı (p= 0.000*). Gruplara ayırmaksızın yapılan korelasyon testlerinde Mini Mental Test puanlarıyla: Yaş arasında negatif anlamlı ilişki (p= 0.000*, r=-0.325), Native Thiol arasında anlamlı ilişki (p= 0.047*, r= 0.167), Toplam Thiol arasında anlamlı ilişki (p= 0.020*, r= 0.196), Disülfid arasında anlamlı ilişki (p= 0.031*, r= 0.183) ve İskemi Modifiye Albümin arasında negatif anlamlı ilişki (p= 0.018*, r=-0.266) bulundu. Aynı zamanda yaş ile Disülfid/Native Thiol oranı arasında anlamlı negatif ilişki bulundu (p= 0.037*, r=- 0.177).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate cognitive impairment and oxidative stress relation especially with thiol-disulfide homeostasis which is a new parameter and ischemia modified albumin (IMA), ferroxidase and myeloperoxidase biomarkers. MATERIAL AND METHOD: The descriptive study included 146 patients (49 male, 97 female) aged 65 years and older (mean 76.06 +/- 7,368) who received services from the Ankara Atatürk Education and Research Hospital, Geriatric Outpatient Center. Patients were assessed by Standardized Mini Mental Test (SMMT) or Modified Mini Mental Test for Uneducated population (MMSE-E) according to their educational status. According to the Mini Mental Test results, 78 participants with 24 points or less were classified as the cognitive impairment group and 68 participants with 25 points or more were classified as the normal group. Serum total thiol, native thiol and disulfide values and ischemia modified albumin, ferroxidase and myeloperoxidase values were measured and compared between the groups in order to evaluate oxidative stress. RESULTS: The Mini Mental State Examination (MMT) mean score of population was 22.55 ± 5.283 points. When the Mini Mental Test scores were compared , there was a significant difference between the normal group (26.66 ± 1.40 points) and the Cognitive Impairment Group (19.08 ± 4.84 points) (p = 0.000 *). There was a significant difference (p = 0.013 *) between the educated group (53 people, 23.92 ± 4.73 points) and the uneducated group (88 people 21.73 ± 5.47 points). There was a significant difference between female participants (93 persons, 21.48 ± 5.30 points) and male participants (48 persons, 24.63 ± 4.29 points) (p = 0.000 *). Among the population, while there was a significant relationship between Mini Mental Test scores and Native thiol levels (p= 0.047*, r= 0.167), total thiol levels (p= 0.020*, r= 0.196) and disulfide levels (p= 0.031*, r= 0.183), there was a negative significant relationship between Mini Mental Test scores and age (p= 0.000*, r=-0.325) and ischemia modified albumin levels (p= 0.018*, r=-0.266). Additionally, there was a significant negative correlation between age and Disulfide / Native Thiol ratio (p = 0.037 *, r = - 0.177).