Vergi ve Ceza Hukukunda sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge
False document and misleading document in tax procedure code and in Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 258487
  2. Yazar: HATİCE ELA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BATIREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Devletin sunmakla yükümlü olduğu kamu hizmetlerinin boyut ve niteliklerindeki gelişmeyle bağlantılı olarak gelire olan ihtiyacında da artışları zorunlu kılmaktadır. Devletin ihtiyaç duyduğu ve boyutları artmış olan finansman kaynakları içerisinde en büyük payı vergilerin aldığı bilinmektedir. Devletin kamusal hizmetlerin sunulmasında en önemli finansman kaynağı olan vergi gelirlerinin sağlıklı bir şekilde tahsil edilmesi, sağlıklı bir belge düzenine bağlıdır. Ancak uygulamada mükelleflerce çeşitli nedenlerle sahte veya yanıltıcı belge kullanılarak vergi kaçakçılığına neden olunduğu görülmektedir. Vergi kaçırma kavramı vergi yükümlüsünün vergi ödememek ve vergi yükünü azaltmak amacıyla yasalara uygun olmayan tüm davranışlarını kapsamaktadır. Bu çerçevede vergi kaçırma kavramı; kasten ve hileli olarak yapılan vergi kaçırmayı kapsadığı gibi vergi mevzuatını bilmeme veya yanlış yorumlama ya da istem dışı olarak yapılan hatalar veya vergi yükümlüsünün ihmali nedeniyle vergi kanunlarına uyulmadığı için oluşan vergi kaybını da kapsamaktadır. Sahte belge ve yanıltıcı belge kavramları Vergi Usul Kanunu'nda tanımlanmış olmakla birlikte, kimi zaman birbirleri yerine kullanıldığı da görülmektedir. Bu tür belgelerin düzenlenmesi ya da kullanılması halinde belgenin niteliğine göre farklı cezalar uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı, sahte belge ve yanıltıcı belge kavramları arasındaki farklılıkların ortaya konulması, sahte belge ve yanıltıcı belge düzenleme ve/veya kullanma halinde uygulanacak cezalar ile uygulamada ortaya çıkan sorunların tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The most important financial source allowing the state to provide basic public services is taxes. The accurate collection of tax revenue is without doubt depends on a precise documentation. However, tax-payers attempt tax evasion by fake and misleading documents with different kinds of reasons. Although the concepts of fake and misleading documents that are committed by tax-payer are described in Tax Pro¬ce¬du¬re Code, occasionally they are used instead of one for another. The regulation or use of this type of documents depending on the property is subject to penalties. Tax penalties are generally divided into administrative penalties and criminal penalties. Criminal sanctions, generally involving imprisonment and fines, are covered in Chapter 1 of the Turkish Criminal Code. Criminal penalties are enforced only by prosecution, are provided to punish the taxpayer for wrongdoings; and serve as a deterrent to other taxpayers. In our study, the regulation or use of fake and misleading document which ta¬kes part in the 359 article of 213 numbered Turkish Criminal Code by com¬pa¬ring it with forgery on the document, which is devised in the 204-207th article of 5237 numbered Turkish Criminal Code is scrutinized. In the work, the concept of the document and the difference between fake and misleading documents is considered at length in detail and then comparison between identical crimes is made.In this con¬text, 204-207th item of Tur¬kish Cri¬mi¬nal Code and 359th item of Tax Pro¬ce¬du¬re Code are eva¬lua¬ted.