Orhan Veli Kanık ile Cemal Süreya'nın bütün şiirlerinde soru
Question in all poems of Orhan Veli Kanık and Cemal Süreya
  1. Tez No: 696716
  2. Yazar: TANSU OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜLSEL SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Birinci Yeni (Garip Akımı) temsilcilerinden biri olan Orhan Veli Kanık ile İkinci Yeni akımının temsilcilerinden birin olan Cemal Süreya'nın Bütün Şiirlerinde soru unsurunu, işlev yönüyle değerlendirerek Karaağaç'ın çizdiği çerçeve dahilinde ele aldık. Çalışma Giriş, Orhan Veli Kanık ile Cemal Süreya'nın Bütün Şiirlerinde İşlevce Soru ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın Giriş bölümünde her iki şairin de hayatlarına, temsil ettikleri ve savundukları akımların genel özellikleri ile dil ve üslup anlayışlarına yer verilmiştir. Giriş bölümünden sonra çalışmanın ana konusunu oluşturan İşlevce Soru bölümüne geçilmiştir. Bu bölümdeki soru kategorileri ele alınırken akımların ortaya çıkış tarihleri esas alınmıştır. Şiirlerdeki soru örnekleri içinde bulunduğu kıta/dörtlük yazıya geçirilerek sınıflandırılmıştır. Çalışma vesilesiyle elde edilen veriler Sonuç bölümünde ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We evaluated the question element in all the poems of Orhan Veli Kanık one of the representatives of the First New (Strange Movement) and Cemal Süreya one of the representatives of the Second New movement, within the framework drawn by Karaağaç. The study consists of intoduction, functionally question and conclusion sections in the poems of Orhan Veli Kanık and Cemal Süreya. In the introduction part of the study, the lives of both poets, the general characteristics of the movements they represent and defend, and their understanding of language and style are given. The question samples in the poems were classified by writing them in the contient quartet. Question elements used in classification are listed in bold/italics. In the writing of samples sentences, spelling in poems was taken into consideration. The data obtained by the study method are expressed in the last part.