Buğday ekilişlerinde uçakla granül gübre uygulamaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 50392
- Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ DELİGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
50 6.ÖZET Adam ilinde buğday üretim ıraktan her geçen yıl artış göstermektedir. Tohum üreticileri birim alandaki verimi artırmak amacıyla ıslah çalışmalarına ağırlık vermektedirler. Uçakla granül gübre uygulamaları yağış nedeniyle yer aletlerinin tarlaya giremediği nemli toprak koşullarında ve bitkinin en çok gereksinim duyduğu dönemlerde uygulanır. Bu çalışmada uçakla granül gübre uygulamalarında birim alandaki kalıntı miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Havadan granül gübre uygulaması işleminde Adananın köylerindeki tarım arazilerinde, uçuş güvenliği ön planda tutularak yapılmıştır. Uçakla granül gübre uygulaması bitki boyu 15-20 cm iken yapılmıştır. Uygulamalarda Piper PA-25.235 Pawnee-C taran uçağı, Seri -82 buğday çeşiti, ile Kalsiyum Amonyum nitrat (CA.N.) ve Üre granül gübresi kullanılmıştır. Uygulamalar 20 g/m2 'lik gübreleme normu ile yapılmıştır. Havadan granül gübre uygulanması sırasında, granüller, toprak yüzeyine erişinceye kadar birçok faktörün etkisi alanda kalmaktadır. Böylece granüller, sıcaklık, rüzgar, bağıl nem gibi meteorolojik aktörlerden doğrudan etkilenmektedir. Meteorolojik faktörlerin belirlenmesi için çeşitli ölçüm aygıtlarından yararlanılmıştır. Gübre dağılım miktarım belirlemek amacıylada örnekleme kutularında toplanan granül gübreleri tartmak için dijital gostergeliterazüerden yararlanılmıştır. örnekleme eksenindeki gübre miktarları L ve H. denemeler'de sırasıyla dağdım genişliğinde; 16,0 g/m2 ve 17,1 gAn2. İş genişliğinde ise 19,6 gAn2ve 19,2 g/m2 olarak ölçülmüştür.51 Uygulamalarda kullanılan Piper PA-25.235 Pawnee-C tanm uçağında sorti güreleri ve iş verimim hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonunda sorti güreleri; L deneme'de yaklaşık 11 dakika, EL deneme'de intikal uçuşu uzun olduğu için 21 dakika olarak saptanmıştır. İş verimler ise I. deneme'de 59 da/sorti, H deneme'de 31 da/sorti olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
32 7. SUMMARY In Adana province, the amount of wheat production is increasing years by years. The seed producers work about amendment to increase the yield per unit area. The aerial granule fertilizer applications are generally applied on the muddy fields where the ground equipments cannot be used because of the rain and in the period» in which the plants need urgemly. In this study, it had been tried to determine the leidue amounts on unit areas by the aerial granule fertilizer applications. At the process of the aerial granule fertilizer application, the Sight safety at the fields of the villages of Adana k given importance. The granule tenilizer application had been when the plant heighl was 15-20 cm. Ai the applications Piper PA-25.235 Pawnee-C agricultural aircraft, wheat variety of Seri-S2, calcium amonium nitrate end urea granule fertilizer were used m trials, the application rate had beendone approximately 20 gfar. During the aerial granule fertilizer applications, the granules are affected directly from the meteorological factors such as temperature, wind, relative hurnidity. Some instruments had been used to determine the meteorogical factors. The granule fertilizers thai had been collected in the collectors had been weighed and the residue amount had been determined. The residue amounts on sampling line were measured 16,0 g/m and 17,1 g*n2 in me distribution width and 19,6 g/m2 and 19,2 g/m2 in the swath width at first and second application, respectively.53 The sortie time and the work capacity of the Piper PA-25.235 Pawnee-C which had been used at fi» applications were calculated. At these applications, the sortie time of the aircraft was approximately calculated 11 minutes at first application. Because of distance between airstrip and treatment area the sortie time of the second application was calculated 11 minutes. In trials, the work capacity were approximately determined 59 da/sorti and 31 da/sorti at first and second application, respectively.