Antenatal tanılı hidronefroz olgularının tanılarının geriye dönük değerlendirilmesi ve izlem sonuçları
A retrospective study of the diagnostic evaluation, follow up and prognosis of antenatally detected hydronephrosis
  1. Tez No: 503910
  2. Yazar: ADA BULUT SİNOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: ANH tanılı olgularda, prenatal incelemelerin postnatal tanısal değerlendirmeye yönelik yorumlanması, takip ve ileri tetkik protokolleri, cerrahi tedavi ile İYE'ye karşı koruyucu antibiyotik tedavisi gereksinimi konularında fikir birliğinin olmaması nedeniyle her klinik kendi yaklaşım yöntemini geliştirmektedir. Amaç: Kliniğimizde ANH tanılı olgularda, olgu temelinde bireyselleştirilmiş yaklaşımların yanında güncellenmiş ve her açıdan yaklaşım basamakları belirlenmiş bir protokol oluşturulması. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 2010-2016 yılları arasında Çocuk Nefroloji polikliniğine ANH tanısı nedeniyle ilk postnatal inceleme sonrası yönlendirilen ve tüm tetkik ile tedavileri kliniğimizde yürütülen, postnatal en az 6 ay süreyle takip edilen olgular dahil edildi. Çalışmada prenatal inceleme bulguları, postnatal ileri tetkik sonuçları ve tanısal dağılım, uygulanan cerrahi tedaviler, İYE sıklığı ve koruyucu antibiyotik tedavisi ile böbrek işlevi kısıtlılığına ait veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Due to the absence of a broadly accepted consensus on the interpretation of prenatally detected findings with regard to postnatal diagnostic evaluation, the management and follow up protocols and the requirement of a surgical intervention or antibiotic prophylaxis against UTIs, each center develops a different clinical approach in terms of antenatally detected hydronephrosis. Objectives: In addition to case-based, individualized clinical decision making process, to establish an updated and standardized follow up protocol in our clinic with every aspects of antenatal hydronephrosis. Material and methods: In our retrospective study, the cases of antenatally detected hydronephrosis, that are referred to our Pediatric Nephrology Department between the years of 2010-2016 directly after the first postnatal evaluation and whose all diagnostic workup and therapeutical interventions are carried out in our clinic with a follow up duration of at least 6 months are included. The data of prenatal ultrasonographic screening, postnatal further examination and diagnostic evaluation, surgical treatment procedures, incidence of UTIs, antibiotic prophylaxis and renal functional involvement of the patients are enrolled.