Hidronefroz tanısıyla takip edilen hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients followed with the diagnosis of hydronephrosis
- Tez No: 862744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELTİNGE DEMİRCİOĞLU KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Hidronefroz (HN) renal pelvis ve/veya kalikslerin dilatasyonu ile karakterize, antenatal dönemde en sık saptanan üriner sistem anomalisidir. Çalışmamızda HN tanısı alan hastalarımızın demografik, klinik, laboratuvar/görüntüleme verileri ve uygulanan tedavi yöntemlerinin geriye dönük inceleyerek değerlendirilmesi ve HN evreleme sistemine göre derecelendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç e Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji polikliniğimize 1 Ocak 2018-30 Kasım 2023 tarihleri arasında 0-18 yaş aralığında olan HN tanısı alan 496 hastanın dosyası geriye dönük olarak incelendi. Dosya kayıtlarından, hastaların cinsiyet, yaş, takip süresi, tanısı, antenatal tanı durumu, klinik, laboratuvar ve görüntüleme özellikleri, uygulanan cerrahi yöntemler ve hastaların son ultrasonografi sonuçları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların 296'sı (% 59,7) erkek, 200'ü (% 40,3) kız idi. Antenatal hidronefroz (ANHN) tanısı bilinen 251 hastanın 83'ünde tanı 2.trimesterde, 168'inde ise tanı 3.trimesterde konmuştu. ANHN tanılı hastaların çoğunluğu tek taraflı (% 76,9) olup, sol böbrekte (% 55,4) ve erkeklerde (% 57,8) daha sık görülmekteydi. ANHN saptanan 251 hastanın toplam 309 böbreği renal pelvik ön-arka çap (RPD) sınıflamasına göre değerlendirildiğinde 118'inde (% 38,2) hafif, 132'sinde (% 42,7) orta, 59'unda (% 19,1) ise ciddi derecede HN, üriner sistem dilatasyon (UTD) sınıflamasına göre değerlendirildiğinde 141'inde (% 45,6) düşük risk, 168'inde (% 54,4) artmış risk saptandı. Postnatal ilk başvuruda hastaların 373'ünde (% 75,2) tek taraflı, 123'ünde (% 24,8) iki taraflı HN saptandı. HN derecesi RPD evreleme sistemine göre değerlendirildiğinde; toplam 619 böbreğin 229'u (% 37,0) hafif, 207'si (% 33,4) orta ve 183'ü (% 29,6) ağır HN olarak yorumlandı. UTD evreleme sistemine göre ise toplam 390 böbrek değerlendirildiğinde 207'sinin (% 53,1) düşük risk, 135'inin (% 34,6) orta risk, 48'inin de (% 12,3) ağır risk evresinde olduğu görüldü. Etyolojide en sık geçici hidronefroz (% 41,9), ikinci ve üçüncü sıklıkta üretero pelvik bileşke darlığı (UPD) (% 30,1) ve Vezikoüreteral reflü (VUR) (% 16,9) olduğu görüldü. Hastalarımızın 136'sının (% 27,4) İYE geçirdiği gözlendi. İYE geçiren hastaların 66'sında (% 48,5) VUR, 54'ünde (% 39,7) UPD mevcuttu. UPD ve VUR olan hastaların İYE geçirme oranları karşılaştırıldığında, UPD olan hastaların % 36,2'sinin, VUR olan hastaların % 78,6'sının İYE geçirdiği, bununda istatistiki olarak anlamlı olduğu görüldü (p=0.041).
Özet (Çeviri)
Objective: Hydronephrosis (HN) is the most frequently detected urinary system anomaly in the antenatal period, characterized by dilatation of the renal pelvis and/or calyces. In our study, we aimed to evaluate the demographic, clinical, laboratory/imaging data and treatment methods of our patients diagnosed with HN by retrospectively examining them and grading them according to the HN staging system. Materials and methods: The files of 496 patients diagnosed with HN between the ages of 0-18 at Gaziantep University Şahinbey Research and Practice Hospital Faculty of Medicine Pediatric Nephrology clinic between January 1, 2018 and November 30, 2023 were retrospectively examined. The patients' gender, age, follow-up period, diagnosis, antenatal diagnosis status, clinical, laboratory and imaging features, surgical methods applied and the patients' last ultrasonography results were recorded from the file records. Results: Of the cases included in the study, 296 (59,7 %) were boys and 200 (40,3 %) were girls. Of the 251 patients with a known diagnosis of antenatal hydronephrosis (ANHN), the diagnosis was made in the 2nd trimester in 83 patients and in the 3rd trimester in 168 patients. The majority of patients diagnosed with ANHN were unilateral (76,9 %), and were more common in the left kidney (55,4 %) and in men (57,8 %). When a total of 309 kidneys of 251 patients with ANHN were evaluated according to the renal pelvic anteroposterior diameter (RPD) classification, 118 (38,2 %) had mild, 132 (42,7 %) had moderate, and 59 (19,1 %) had severe HN. When evaluated according to system dilatation (UTD) classification, low risk was detected in 141 (45,6 %) and increased risk was detected in 168 (54,4 %). At the first postnatal admission, unilateral HN was detected in 373 (75,2 %) of the patients and bilateral HN was detected in 123 (24,8 %). When the degree of HN is evaluated according to the RPD staging system; Of the total 619 kidneys, 229 (37,0 %) were interpreted as mild, 207 (33,4 %) as moderate and 183 (29,6 %) as severe HN. According to the UTD staging system, when a total of 390 kidneys were evaluated, it was seen that 207 (53,1 %) were in the low risk stage, 135 (34,6 %) were in the medium risk stage, and 48 (12,3 %) were in the severe risk stage. The most common etiology was transient hydronephrosis (41,9 %), the second and third most common were ureteropelvic junction stenosis (UPD) (30,1 %) and Vesicoureteral reflux (VUR) (16,9 %). It was observed that 136 (27,4 %) of our patients had UTI. Of the patients with UTI, 66 (48,5 %) had VUR and 54 (39,7 %) had UPD. When the UPD rates of patients with UPD and VUR were compared, it was seen that 36,2 % of the patients with UPD and 78,6 % of the patients with VUR had UTI, and this was statistically significant (p = 0.041).