İki farklı ph ortamında yetiştirilen ayçiçeği bitkisinde herbisit olarak kullanılan imazamoks ile ağır metal düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between imazamox and heavy metal levels used as herbicide in sunflower plant agriculture two different ph enviroments
- Tez No: 503926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Kırklareli ili içerisinde yer alan iki farklı pH ortamına sahip tarım arazilerinden toplanan ayçiçek bitki aksamları ve yetiştiği toprak örneklerinde, herbisit olarak kullanılan İmazamoks kalıntı düzeyleri ve olası muhtemel ağır metallerin (Pb, Cd, Cu, Co, Ni, As, Hg ve Se) derişimleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Çalışma pH değerleri göze alınarak Kırklareli Merkez ve Kavaklı beldesinde yer alan çiftci arazilerinden 3 farklı dönemde (bitkinin oluşmasından 1. hafta, 6. hafta ve hasat zamanında) toplanan bitki ve toprak örnekleri, laboratuvar ortamında analize hazır hale getirildi. Örneklerin metal analizleri için, öncelikle uygun çözünürleştirme yöntemi denemeleri yapılarak, örnekleri mikrodalga (MW) fırında çözünürleştirme işlemi yapıldı. Çözünürleştirilen örneklerin Kadmiyum (Cd), Bakır (Cu), Kobalt (Co), Kurşun (Pb), Nikel (Ni) ve Selenyum (Se) metallerinin derişimlerinin tayin edilebilmesi için alevli atomik absorpsiyon spektrofotometre (FAAS) cihazında okuma işlemi gerçekleştirildi. Örneklerdeki Arsenik (As) derişiminin okuması için hidrür sistemli alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (HGAAS) ve Cıva (Hg) derişimleri için soğuk buhar uygulanarak atomik absorpsiyon cihazında okuma işlemi yapıldı. İmazamoks kalıntı miktarının tayini için öncelikle QuEChERS ektraksiyon metodu ile ön işlemden geçirilip, gaz kromatografi/kütle spektrometresi cihazında okuma işlemi gerçekleştirildi. Metot NIST-1570a (Ispanak yaprağı) standart referans madde ve standart ekleme yöntemleri ile kontrol doğrulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, in the soil samples collected from farmland with two different pH environments located in Kırklareli Province, the imazamox residue levels used as herbicides and possible heavy metals (Pb, Cd, Cu, Co, Ni, As, Hg and Se) were aimed to investigate the relationship between the concetration of heavy metals. The working pH values are took in 3 different periods (week of 1 and 6, after the formation of the plant, harvest time) from the farm land in the town of Kirklareli and Kavakli. The plant and soil samples collected were made ready for analysis in the laboratory environment. For the metal analyses of the samples, the samples were performed to dissolve the microwave oven by first experimenting with appropriate solufication method. In order to determine the concentration of Cd, Cu, Co, Pb, Ni and Se metals, the reading process was performed on the Flame Atomic Absorption Spectrophotometer (FAAS) device. For determine the Arsenic (As) condensation of the samples, the Atomic Absorption Spectrometry (HGAAS) and Mercury (Hg) were applied to the atomic absorption device by applying a cold steam technique. In order to the determination of the residual amount of Imazamox, first the QuEChERS were pre-processed by the extraction method and the reading process was performed on the gas chromatography/mass spectrometry device.The method was controlled by the standard reference material and standard insertion methods of the NIST-1570a (spinach leaves) and its accuracy and precision were determined.