Prematüre bebeği olan annelerin maternal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of maternal attachment level of mothers who have premature babies
- Tez No: 538959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER KİTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, prematüre bebeği olan annelerin maternal bağlanma düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine 1 Ocak 2016-31 Aralık 2016 tarihleri arasında yatan 456 prematüre bebeğin anneleri oluşturmuştur. Örnekleme en az 109 annenin alınması gerektiği hesaplanmış, çalışma sürecinde 120 anneye ulaşılmıştır (n=120). Verilerin toplanmasında Anne Tanıtım Formu, Bebek Tanıtım Formu, Bebek İzlem Formu ve Maternal Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki Kare, Anova Testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Annelerin, maternal bağlanma ölçek puan ortalaması 98,60 ±4,98 bulunmuştur. Bebeğinin gestasyon haftası 29-32 hafta arasında olan (Z=-2,306; p=0.021); bebeği yoğun bakımda 3 haftadan fazla yatan annelerin (Z=-2,895; p=0,004) maternal bağlanma puanları düşük bulunmuştur. Ayrıca, bebeği yoğun bakımda orogastrik tüp ile beslenen (Z=-2,368; p=0.018) ve solunum desteği alan (Z=-2,614; p=0.009) annelerin maternal bağlanma puanı düşük bulunmuştur. İlk bebeği olan (χ2=12,940; p=0.002), daha önce hiç düşük yapmamış (Z=-2,166; p=0.030), 25-29 yaş aralığında olan (χ2=12,288; p=0.006) ve çalışan annelerde (Z=-2,050; p=0,040) ise maternal bağlanma puanı daha yüksek bulunmuştur. Prematüre bebeği 33 gestasyonel haftadan daha küçük olan anneler ile prematüre bebeği yoğun bakımda uzun süre yatan, orogastrik tüp ile beslenen ve solunum desteği alan annelerin maternal bağlanmalarının güçlenmesi için prematüre bakımı konusunda eğitilmesine ve cesaretlendirilmesine daha fazla gereksinim olduğu sonucuna varılmıştır. Prematüre annelerinin taburculuk sonrası evde bakım ve destek gereksinimlerini belirleyen ve bu gereksinimlerin maternal bağlanmayla ilişkisini inceleyen çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively to determine maternal attachment level of mothers who have premature baby. The universe of the study was consisted of the 456 mothers who have premature babies hospitalized between January 1, 2016 and December 31, 2016 in the Neonatal Intensive Care Unit of the Gazi University Health Education and Research Center. The sample size was calculated as 109 at least. We had reach to 120 mothers during the data collection period. Mother Identification Form, Baby Identification Form, Baby Follow-up Form and Maternal Attachment Inventory were used to collect data. Chi Square Analyze, One Way Anova, İndependent Samples T Tests, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H and Bonferroni Correction tests were used for data analysis. The mean maternal attachment score was 98,60 ± 4,98. The score was lower in mothers who have baby between 29-32 gestation weeks (Z=-2,306; p=0.021) and mothers whose have baby was stayed in intensive care for more than three weeks (Z=-2,290; p=0.022). Besides, maternal attachment score was low in mothers whose baby was feeding with orogastric tube (Z=-2.368; p=0.018) and the mothers whose baby received respiratory support (Z=-2.614; p=0.009) in the intensive care unit. On the other side the maternal attachment score was higher among mothers who are 25-29 years old (χ2=12,288; p=0.006); who do not have an experience of abortion (Z=-2,166; p=0.030) and among working mothers (Z=-2,050; p=0,040). İt had been concluded was required to be educated and encouraged in premature care mothers who having a baby younger than 33 gestation weeks, who her baby were stayed intensive care for a long time, who were fed with orogastric tube and received respiratory support. It is suggested that studies which determine the home care and support needs of premature mothers after discharge and examine the relationship between these requirements and maternal attachment.