Yenidoğan yoğun bakımda kanguru bakımı uygulanan prematür bebek annelerinde maternal bağlanma ve postpartum depresyon
Maternal attachment and postpartum depression in kangaroo cared mothers of premature infants treated in newborn intensive care unit
- Tez No: 535352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma yenidoğan yoğun bakımda kanguru bakımı uygulanan prematür bebek annelerinde maternal bağlanma ve postpartum depresyonun belirlenmesi amacıyla yarı-deneysel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Başkent Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 2017 yılı şubat-temmuz ayları aralığında bebeği yatan anneler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini; bebeği prematüre doğmuş (37. gestasyonel hafta + 6 günden daha erken doğan), ilk 10 günlük postpartum süreç içerisinde olan, en az ilkokul mezunu, tanı konmuş psikiyatrik bir rahatsızlığı bulunmayan ve araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 60 anne (30 deney, 30 kontrol) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Anneleri ve Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği”(EDSDÖ) ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”(MBÖ) kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan anneler kura yöntemi ile deney ve kontrol grubuna eş zamanlı olarak alınmıştır. Deney grubundaki annelere günde 1 defa 30 dakika boyunca olacak şekilde 10 gün boyunca kanguru bakımı uygulanmıştır. Tüm annelere postpartum 30-40. günler arasında postpartum depresyon ve maternal bağlanma ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, ortanca, aritmetik ortalama, standart sapma, ki-kare testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmada deney grubundaki annelerin EDSBÖ puan ortancası 7, kontrol grubundaki annelerin puan ortancası 9, bulunmuş; gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a semi-experimental type in order to determine the maternal attachment and postpartum depression in premature infant mothers who underwent kangaroo care in neonatal intensive care (NICU). The universe of the research was formed by the mothers hospitalized at the Başkent University Hospital NICU between February and July 2017. The sample of the research was formed by 60 mothers (30 tests, 30 controls) who gave born prematurely (born at 37th gestational week + earlier than 6 days), in the first 10 days of postpartum period, at least primary school graduate, without a diagnosed psychiatric condition and volunteering to participate in the study.“Mothers and Babies Introductory Information Form”,“Edinburg Postpartum Depression Scale”and“Maternal Attachment Scale”were used to collect the data. Mothers who have formed the sample were taken simultaneously in the experimental and control groups by random method. Kangaroo care was applied to mothers in the experimental group for 10 days, which would last for 30 minutes once a day. All mothers have been filled postpartum depression and maternal attachment scales in between days of postpartum 30th and 40th. In the analysis of the data; number, percentage, median, arithmetic mean, standard deviation, chi-square test and Mann-Whitney U test were used. In the study, the median scores of the EPDS of the mothers in the experimental group were 7 and the scores of the control groups were found 9; the difference between the groups was not statistically significant (p>0,05).