Yaşlılarda ve gençlerde yaygın anksiyete bozukluğu'nun klinik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparing clinical features of generalized anxiety disorder between elderly and younger adults
  1. Tez No: 455748
  2. Yazar: UMUT ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUVAN TUĞBA ÖZEL KIZIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç Bu araştırmada yaşlı ve genç Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) hastalarının YAB'ın klinik özellikleri, hastalık şiddeti, anksiyete ve endişe şiddeti, eştanılar, endişe içeriği, işlevsellik ve yetiyitimi açısından karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem Araştırmada yaşlı grubunu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriyatrik Psikiyatri polikliniğine başvuran ve DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre YAB tanısı alan, Standardize Mini Mental Test (SMMT) puanı 21 ve üzerinde, demansı olmayan 102 hasta (65 yaş ve üzeri); genç grubunu ise Erişkin Psikiyatri polikliniğine başvuran ve DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre YAB tanısı alan 100 hasta (0.1). DSM-5 için önerilen davranışsal belirtilerden yalnızca onay bekleme davranışının gençlerde daha fazla olduğu bulunmuştur (p=0.004). Diğer davranışsal belirtiler açısından gruplar arasında farklılık saptanmamıştır (tümü p>0.1). Yaşlılarda YAB gençlere göre daha sık eştanılı seyretmektedir (p=0.023). En sık eştanı yaşlılarda daha sık olmak üzere hem yaşlı grupta hem de genç grupta Majör Depresif Bozukluk (MDB)'tur (%67.6/%48). Gençlerde eştanıların daha çeşitli olduğu saptanmıştır. Hastalık süresi, eğitim, kronik hastalık bulunma durumu, YAB öncesinde yeni bir tıbbi hastalık tanısı alma durumu ve HAM-D puanı kovaryant olarak alındığında genç grubun HAM-A, PSEÖ, YABŞÖ puanlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (p sırasıyla; 0.003,
Özet (Çeviri)
Comparing Clinical Features of Generalized Anxiety Disorder Between Elderly and Younger Adults Objective The aim of the present study is to compare clinical presentation, disease severity, anxiety and worry severity, comorbidity patterns, worry contents, functionality and disability between elderly and younger adults diagnosed with Generalized Anxiety Disorder (GAD). Method The elderly group was consisted of 102 non-demented patients (age 65 and older) (Standardized Mini Mental Test Scores: 21 and higher) who admitted to Ankara University School of Medicine Geriatric Psychiatry Unit and diagnosed with GAD according to the DSM-IV-TR criteria. The younger group was consisted of 100 patients (age0.1 for all). Seeking for reassurance was more frequent in young group (p=0.004). There was no difference in terms of any other behavioral criteria suggested for DSM-5 (p>0.1 for all). Elderly patients with GAD were more frequently involved with comorbid conditions (p=0.023). Most frequent comorbidity was major depressive disorder (MDD) in both groups. Elderly group had higher MDD comorbidity compared with young group (67.6%/48%). Comorbidities in young GAD group were more diverse. HAM-A, PSWQ, GADSS scores of the young group were higher when duration of disorder, education, chronic disease status, newly diagnosed medical disease and HAM-D scores taken as covariates (p respectively; 0.003,