Yatan hastalarda beklenen ve algılanan hizmet kalitesinin servqual ölçeği ile değerlendirilmesi: Haydarpaşa Numune Hastanesi Uygulaması
Evaluation of expected and perceived quality of service in hospitalized patients with servqual scale: Haydarpasa Numune Hospital Application
- Tez No: 503969
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sağlık sektöründe meydana gelen hızlı değişimler sağlık sektörünü karmaşık kılmaktadır. Sağlık hizmetlerinden yararlanan bireyler ise bu değişimlere gün geçtikçe ayak uydurmakta, bilinçlenmektedir. Sağlık hizmeti kullanıcıları sağlık hizmetinden yararlanmadan önce belli bir beklenti düzeyine sahiptirler. Bu kullanıcıların hizmetten memnun kalmaları, beklentilerinin hangi oranda karşılandığıyla ilgilidir. Hastanın hizmet aldıktan sonra hizmet kalitesine yönelik algı oluşmaktadır. Bu çalışmada, hasta beklenti düzeyi ile algı düzeyinin karşılaştırılarak, farklı demografik verilerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatan 208 hasta ile yapılan anket sonuçlarına yer verildi. Veriler; demografik bilgiler ile beraber Beklenen Hizmet Kalitesi ve Algılanan Hizmet Kalitesi ölçekleri kullanılarak toplandı. Veriler SPSS(Statistical Packageforthe Social Sciences) istatistik yazılım programı kullanılarak yorumlandı ve istatistiksel olarak Reliability, Frekans, Kolmogorov-Smirnov Z, Wilcoxon Signed Ranks, Mann Witney U, One Way-ANOVA, Kruskal-Wallis, Korelasyon Analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in the health sector are making the healthcare industry complicated. Individuals who benefit from health services are becoming more conscious of these changes.The users of medical service have certain level of expectation before they benefit from health service. The satisfaction of these users with the service is of interest to their expectations. After getting the service, the quality perception is formed. In this study, the level of patient expectation is compared with the perception level. And so, it is aimed to examine the relation between different demographic data. The results of the survey conducted with 208 patients in Haydarpasa Numune Training and Research Hospital were included in the study. Data; Together with demographic information, were collected by using Scale of Service Quality and Perceived Quality of Service. The data were interpreted using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) statistical software program. Statistical analysis was performed by using Reliability, Frequency, Kolmogorov-Smirnov Z, Wilcoxon Signed Ranks, Mann Whitney U, OneWay-ANOVA, Kruskal-Wallis, Correlation Analysis methods.