Çocuklarda laringeal maske airway (LMA) yerleşirilmesinin doğrulanmasında ultrasonografi kullanımının yeri
Ultrasound evaluation of laryngeal mask airway verification in children
- Tez No: 503968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KILIÇASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET ÇOCUKLARDA LARİNGEAL MASKE AİRWAY (LMA) YERLEŞİRİLMESİNİN DOĞRULANMASINDA ULTRASONOGRAFİ KULLANIMININ YERİ, OSMAN MÜCAHİT TOSUN, UZMANLIK TEZİ, KONYA, 2017 Amaç: Laringeal Maske Airway (LMA) yerinin Ultrasonografi (USG) kullanılarak doğrulanması amaçlanmıştır. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurul onayı ve ebeveynlerden bilgilendirilmiş rıza alınarak; 1-12 yaş arası ASA 1-3 fiziki statüdeki 50 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Anestezi indüksiyonu %8 sevoflorane + O2 6 l/dk akım inhalasyonu ile yapıldı. LMA yerleştirmeden önce ve sonra hastanın üst havayolu USG ile değerlendirildi. Dil ve aritenoid kıkırdak hizasında simetri derecesi, LMA ucunda katlanma olup olmaması ve özefagusta kaf ucunun olup olmaması değerlendirilerek görüntüler alındı. LMA içinden FOB ile laringeal yapıların görünürlük dereceleri ve larinkse göre sağa veya sola yer değiştirmesi ölçülerek, doğru veya yanlış yerleşim belirlendi. Klinik testler, USG ve FOB ile elde edilen veriler, Pearson'ın χ2 testine göre korelasyon açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ULTRASOUND EVALUATION OF LARYNGEAL MASK AIRWAY VERIFICATION IN CHILDREN, OSMAN MÜCAHİT TOSUN, SPECIAL PROJECT, KONYA, 2017 Objectives: In our study, we aimed to confirm the Laryngeal mask airway (LMA) placement via using Ultrasonography (USG). Methods: After approval Local Ethics Committee and informed consult of the parents of patients, we included 50 patients who were 1-12 years old and ASA 1-3 physical status. Anaesthesia induction was performed with sevoflurane 8% in oxygen with a flow rate of 6 l/min. Before and after placement of LMA, an USG specialist evaulated upper airway of the patients. The symetry/asymetry grade of the arytenoid cartilages and the asymetry degree of the LMA cuff at the tongue level were determined and noted. We also evaluated whether the LMA cuff is in the oesophagus inlet or folding of the LMA cuff. A physician who is not involved in the study evaluate the LMA position by Fiberoptic Bronchoscopy (FOB) when a T tube was placed at the tip of the LMA. The degree of rotation and laryngeal visibility were assessed and noted.