Açık liderlik ile örgütsel sinizm ilişkisi ve işgören performansına etkisi: Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumları üzerine bir uygulama
The relationship between open leadership and organizational cynicism and its effect on employee performance: An application at an athletic higher education institution
  1. Tez No: 503972
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ CAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CAN İKİZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: Akademisyenlerin açık liderlik tarzlarının, sinik davranışlarının ve iş performanslarının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek, bu kavramlar arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve akademisyenlerin açık liderlik ve örgütsel sinizm yaklaşımlarının iş performansını yordayıp yordamadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini ise, yedi coğrafi bölgeden toplam ondört farklı üniversitede görev yapan 315 akademik personel oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Örgütsel Sinizm Ölçeği”,“Açık Liderlik Ölçeği”ile“İşgören Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiki yöntem olarak; betimsel istatistikler, bağımsız iki grup için t-testi, çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), tek yönlü varyans analizi (ANOVA), anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek için Tukey çoklu karşılaştırma testi, bağımlı değişkenler (ölçekler) arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon testi ve bu değişkenlerin akademik personellerin iş performansı üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma verilerinin normal bir dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Akademisyenlerin Açık Liderlik ile Örgütsel Sinizmin puan ortalamasının orta seviyede, İşgören Performansı puan ortalamasının ise yüksek seviyede olduğu anlaşılmaktadır. Sonuçlar: Açık liderliğin boyutları ile Örgütsel sinizmin boyutları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler söz konusudur. Açık liderlik ile işgören performansı ve örgütsel sinizm ile işgören performansı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilememiştir. Regresyon analizine göre, akademisyenlerin açık liderliği ile örgütsel sinizimleri, işgören performansını yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to determine whether academicians' open leadership styles, cynical behavior and working performances differ; to determine the relationship among these concepts and to reveal whether academicians' open leadership and organizational cynicism approaches predict their working performance. Materials and Method: The study sample consisted of 315 academicians from fourteen different universities in seven regions of Turkey. The data collection instruments of the study were the“Open Leadership Inventory”the“Open Leadership Scale”and the“Employee Performance Scale”. During the data analysis, descriptive statistics, t-test for independent two groups, multi variable variance analysis (MANOVA), one-way variance analysis (ANOVA), Tukey multi comparison test for determining the source of meaningful difference among the groups, Pearson Correlation Test for determining the relationships among dependent variables (inventories) and Multi Linear Regression analysis for revealing the effects of these variables on academicians' working performances were used. Findings: It was found that the data displayed a normal range. The academicians' Open Leadership and Organizational Cynicism score averages were medium and Employee Performances score averages were high. Conclusions: There were negatively significant relationships between open leadership and organizational cynicism. No meaningful relationships were found between open leadership and employee performance, or between organizational cynicism and employee performance. To the regression analysis results, it was concluded that academicians' open leadership and organizational cynicism did not predict their work performances.