Okul yöneticilerinin açık liderlik davranışlarının örgütsel muhalefete etkisi
The effect of open leadership behaviors of school administrators on organizational opposition
- Tez No: 635220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Okul yöneticilerinin açık liderlik davranışlarının örgütsel muhalefete etkisinin incelendiği bu çalışmada, okul yöneticilerinin açık liderlik davranışları ile örgütsel muhalefet davranışlarının ilişkisinde iki ya da daha çok değişken arasında birlikte bir değişim durumunun varlığı ve derecesi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep İli Nizip, Şahinbey ve Şehitkâmil ilçelerinde görev yapan 568 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Açık Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Muhalefet Ölçeği kullanılmıştır.Ölçeklerin yüzyüze doldurulmasına dikkat edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t testi, çok değişkenli varyans analizi,tek yönlü varyansanalizi, Post Hoc Testleri, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre okul yöneticilerinin açık liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmiş, okul yöneticilerinin açık liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışlarının bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Okul yöneticilerinin açık liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışlarındaki değişimin %11'ini açıkladığı ortaya konmuş olup, okul yöneticilerinin açık liderlik davranışları arttıkça öğretmenlerin örgütsel muhalefet davranışlarının da arttığı görülmüştür. Bu durum okullarda iletişim kanallarının açık tutularak dikey örgütlenme içerisinde en altta yaşanan sorundan en üstteki yöneticilerin haberdar olabilmesi noktasında açık liderliğin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the effect of open leadership behaviors of school administrators on organizational opposition was examined, it was tried to determine the existence and degree of a co-change situation between two or more variables in the relationship between open leadership behaviors and organizational opposition behaviors of school administrators. Relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The sampling of there search is composed of 568 teachers working in Nizip, Şahinbey and Şehitkâmil districts of Gaziantep Province in 2018-2019 academic year. In the research, Personal Information Form, Open Leadership Scale and Organizational Opposition Scale were used as data collection tools. Attention has been paid to fill the questionnaire face to face. Independent Groups t test, multivariate variance analysis, one way variance analysis, Bonferroni test, Games-Howell test, Pearson Correlation analysis and Regression analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the research, a significant relationship was observed between the open leadership behaviors of school administrators and teachers 'organizational opposition behaviors, and open leadership open leadership behaviors of school administrators were seen as a predictor of teachers' organizational opposition behaviors. It has been shown that the open leadership behaviors of school administrators explain 11% of the change in teachers' organizational opposition behavior. As the open leadership behaviors of school administrators increased, teachers' organizational opposition behaviors also increased. This situation reveals the necessity of open leadership in keeping the communication channels open in schools so that the top managers can be aware of the lowest problem in the vertical organization.