Turizm endüstrisinde kriz yönetimi: Turist rehberleri üzerine bir alan araştırması
Crisis management in tourism industry: A field study on tourist guides
  1. Tez No: 504021
  2. Yazar: TOLGA FAHRİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı, turist rehberlerinin krizlerden ne şekilde etkilendiğinin, bir süreç olarak kriz yönetiminde ne kadar etkin bir yönetim sergilediklerinin ve krizlere karşı tutumlarının belirlenmesidir. Bu kapsamda 386 adet turist rehberinden anket aracılığı ile bilgi toplanmış ve kurulan hipotezler yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Ayrıca kriz yönetim süreçleri demografik faktörler kapsamında da incelenmiştir. Araştırma sonucunda kriz yönetimi olgusunun turist rehberlerinde de tıpkı işletmelerde olduğu gibi bütünsel bir düşünce ile ele alınması gerektiği ortaya konmuştur. Her bir kriz aşaması için yapılan hazırlığın bir sonraki aşamayı doğrudan etkilediği gözlenmiştir. Sürecin bütünsel olarak değerlendirilmediği, sadece belirli bir aşamaya odaklanılmış hazırlıkların olduğu durumlarda ise etkin bir kriz yönetiminin meydana gelmediği, krizlerin mesleki yaşama olumsuz etkisinin arttığı sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın demografik bilgiler kapsamında yapılan değerlendirmeleri kısmında ise öncelikle kadın turist rehberlerin, krizlerin pek çok evresinde erkek meslektaşlarına göre daha başarılı bir kriz yönetimi sergilediği görülmüştür. Meslekteki deneyim süresine göre yapılan incelemede de, deneyim süresinin krizlerden etkilenme oranını doğrudan etkilediği ve bireyin deneyimi arttıkça krizi yönetebilme becerilerinin daha da yükseldiği fark edilmiştir. Son olarak turist rehberlerinin eğitim seviyesinin kriz yönetimi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine, how tourist guides are affected by the crisis, how effective management they display in the management of crisis as a process and their attitudes towards crises. In this context, information was collected through surveys from 386 tourist guides and the hypotheses established were tested by structural equation modeling. Also, crisis management processes have been examined within the context of demographic factors. As a result of the research, it has been revealed that the crisis management case must be dealt with a holistic view of tourist guides just as it is in businesses. It has been observed that the preparations for each crisis stage directly affect the next stage. In the cases where the process is not holistically evaluated, but there are only preparations focused on a specific stage, it has been revealed that an effective crisis management does not come to fruition and the negative effect of crises on professional life increases. In the evaluations part of the research made within the scope of demographic information, firstly it has been seen that women tour guides display a more successful crisis management than their male colleagues in many cases of crises. In the examination made according to the years of work experience, it has been noticed that years of experience directly affects the rate of impact from crises and as the experience of the individual increases, the ability to manage the crisis increases even more. Finally, it has been observed that the level of education of tourist guides has no significant effect on crisis management.