Otel işletmelerinin COVID-19 sürecinde yaşadığı sorunlar ve geliştirdikleri çözüm önerileri: Ankara örneği
The problems faced by hotel operations in the COVID-19 process and the solutions developed: The case of Ankara
- Tez No: 781527
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 salgını, dünya genelinde büyük bir krizi de beraberinde getirmiştir. Bu salgın tüm dünyayı etkisi altına alırken aynı zamanda ülke ekonomisini de derinden etkilemiştir. Ekonomi alanında etkilenen sektörlerden biri turizm endüstrisi olarak kendini göstermektedir. Turizm endistrüsinin alt dallarından olan otelcilik sektörü başta olmak üzere diğer bütün sektörlerde de kayıplar yaşanmaya başlanmıştır. Ancak bu gibi krizleri de, fırsata çevirebilmenin işletmelerin elinde olan bir durum olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla turizm endüstrisinin olası kriz durumlarını olumlu kılabilmesi için önceden hazırlanmış kriz planlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca meydana gelen bu krizler işletmeler için bir imtihan süreci olarak değerlendirilmektedir. COVID-19 sürecinin alışılagelmiş bir durum olmamasından kaynaklı olarak işletmeler bu süreçte krizle başa çıkamakta zorlanmıştır. Fakat işletmeler, getirilen yasal düzenlemeler ve işletme içi uyguladıkları birtakım önlemler ile krizin üstesinden gelmeye çalışmıştır. Krizi atlatamayan işletmeler ise faaliyetlerini geçici bir süre durdurmak zorunda kalmıştır. Bu çalışmada, öncelikle kriz ve kriz yönetimi ile ilgili kavramlar incelenmiş olup sonrasında ise konu başlığı olan COVID-19 krizine yer verilerek otel işletmeleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Turizm endüstrisi en ufak kriz anında bile kolaylıkla etkilenebilen sektörlerden biri olmasından dolayı güncel bir konu olan COVID-19 krizi konu olarak ele alınmıştır. Otel işletmelerinin COVID-19 pandemi sürecinde yaşadığı sorunları belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, büyük çaplı otel işletmelerinin daha fazla krizden etkileneceği düşünülerek Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı oteller baz alınmıştır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Verilerin elde edilebilmesi için 30 farklı otelden 30 yönetici ile yüz yüze görüşmeler sağlanmıştır. Elde edilen verilere dayalı alınan yanıtlar temalaştırılarak çalışmanın amacına uygun bir şekilde yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, COVID-19 sürecinde getirilen seyahat kısıtlamalarının otel işletmelerine ekonomik anlamda ciddi zararlar verdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla beraber otel işletmelerinde çalışan personel de bu krizden etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China, has brought a major crisis around the world. While this epidemic affected the whole world, it also deeply affected the country's economy. One of the sectors affected in the field of economy is the tourism industry. Losses have begun to be experienced in all other sectors, especially in the hotel industry, which is one of the sub-branches of the tourism industry. However it is thought that it is in the hands of enterprises to turn such crises into opportunities. Therefore pre-prepared crisis plans are needed in order for the tourism industry to make possible crisis situations positive. In addition these crises are considered as a testing process for businesses. Due to the fact that the COVID-19 process is not a customary situation, businesses have had difficulty coping with the crisis in this process. However businesses have tried to overcome the crisis with the legal regulations and some measures they have applied in-house. Businesses that could not survive the crisis had to temporarily stop their activities. In this study, firstly the concepts related to crisis and crisis management were examined, and then the subject of the COVID-19 crisis was examined and its effect on hotel businesses was investigated. Since the tourism industry is one of the sectors that can be easily affected even in the slightest crisis, the current issue of the COVID-19 crisis has been discussed as a subject. The main purpose of the research is to identify the problems experienced by hotel businesses during the COVID-19 pandemic and to develop solutions. For this purpose, considering that large-scale hotel businesses will be affected by more crises, 4 and 5 star hotels in Ankara are taken as a basis. In the study, semi-structured interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used. In order to obtain the data, face-to-face interviews were conducted with 30 managers from 30 different hotels. The responses based on the data obtained were thematized and interpreted in accordance with the purpose of the study. As a result of the study, it was found that the travel restrictions imposed during the COVID-19 process caused serious economic damage to the hotel businesses. However the personnel working in the hotel businesses were also affected by this crisis.