Türkiye'de yerel yönetimlerde dönüştürücü liderlik algısı üzerine bir uygulama: Kars Belediyesi örneği
An application on the transformational leadership perception in local governments in Turkish public administration: The case of Kars Municipality
  1. Tez No: 504061
  2. Yazar: MURAT İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
20. yy' ın ikinci yarısından itibaren yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere küreselleşmenin de etkisi ile ortaya çıkan değişim her alanda olduğu gibi yönetim alanında da belirli değişikliklere neden olmuştur. Bu dönemden itibaren kente yapılan göçler nedeni ile yerel yönetimlerin sundukları hizmetler çeşitlenmiş bu durum ise yerel yönetimlerin iş yükünü ve dolayısı ile önemini arttırmıştır. İş yükü artan yerel yönetimlerin liderlerinin tutumu yerel yönetim için önemlidir. Dönüştürücü liderlik anlayışı, çağımıza yön veren değişimleri (hatta köklü değişimleri) ifade eden dönüşümleri gerçekleştirerek, başarıyı yakalamaya çalışan bir anlayıştır. Gelişimin ve değişimin çok hızlı gerçekleştiği zamanlarda bu dönüşüme ayak uydurabilecek yöneticilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı belediye çalışanların algısına göre belediye örgütü üst yöneticilerinin (dönüştürücü liderlik modelinin gerektirdiği) tutum ve davranışları sergileme düzeyini belirlemektir. Bu kapsamda birinci bölümünde; yerel yönetim konusuyla birlikte Türkiye'de yerel yönetimlerin tarihine, hiyerarşik yapısına ve yönetim kademelerine yer verilmiştir. İkinci bölümde de yerel yönetimlerde dönüştürücü liderlik konusunun kavramsal çerçevesi çizilmiştir. Üçüncü bölümde ise, dönüştürücü liderlik algısı üzerine Kars Belediyesi'nde bir çalışma yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The developments that have taken place since the second half of the 20th century and the changes that have occurred with the impacts of globalization have caused some changes in the field of administration as well as every field. From this period onwards, due to immigration made to the city, the services provided by the local governments have been diversified, and this situation has increased the work load and hence the importance of the local administrations. The attitude of the leaders of local governments, which are increasingly burdened, is important for local government. Transformational leadership is an understanding that tries to achieve success by actualizing transformations that express changes (even radical changes), diverting our age. When development and change take place very quickly; managers, who can keep pace with this transformation, are needed. The aim of this study is to determine the level of attitude and behavior of municipal organizers (as required by transformative leadership model), according to the perception of municipal employees. In this context, in the first part; with subject of local government, history, hierarchical structure and administrative level of local governments in Turkey was featured. In the second part, conceptual framework of transformative leadership in local governments was drawn. In the third part, suggestions were made by carriying out a study in Kars Municipality about the perception of transformative leadership.