Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de yerel yönetimlerin dönüşümü
Transformation of Turkish local governments on the process of European Union
  1. Tez No: 321718
  2. Yazar: F. BURAK YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL KERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya, birbirine zıt gibi görünen iki değişme sürecini birlikte yaşamaktadır. Birinci süreç küreselleşme, ikincisi ise yerelleşmedir. Türk yönetim yapısı küreselleşme deneyimini yaklaşık 20 yıldır etkili bir şekilde yaşamaktadır. Bununla beraber Avrupa Birliği'nin gelişimiyle ağırlığını hissettiren yerelleşme ve bölgeselleşme kavramları da son 10 yıllık süreçte yönetim sistemini dönüştürmektedir.Çalışmanın amacı bu dönüşümü irdelemektir. Bu amaçla Avrupa Birliği'nin gelişim sürecinde ortaya çıkan subsidiarite ve çok düzlemli yönetişim gibi kavramlar teorik olarak ele alınarak dönüştürücü etkileri üzerine tartışılmıştır. Çalışmanın önemli bir kısmı niteliksel içerik analizi yöntemiyle araştırma konusu olan belgelerin incelenmesine ayrılmıştır. Analiz bulguları Avrupa Birliği'nin yerel yönetimlerde beklediği dönüşümün nitelikleri ve Türk mevzuatının bu beklentileri karşılama düzeyini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
World is experiencing seemingly two opposite processes of change. First is the globalization whereas second is the localization. Turkish administrative structure is effectively experiencing globalization for nearly 20 years. At the same time, by the development of European Union, the localization and regionalization concepts, that have been heavily felt in the last 10 years, are transforming the administrative system.The study aims to elaborate this transformation. For this purpose, concepts such as the subsidiarity and multi level governance emerged in the development process of the European Union addressed theoritically and their transformative effects are discussed. An important part of the study consists of examination of the documents with qualitative anallysis method regarding the subject of research. the findings of the analysis demonstrated the expectations of the European Union from the local governments of Turkey and the qualification level of Turkish legislation in this aspect.