Pay senetleri fiyatlarını etkileyen faktörlerin dinamik panel veri ile analizi: 2010q1-2017q1
Analysis of the factors affecting share prices by dynamic panel data: 2010q1-2017q1
- Tez No: 504074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hisse senedi, sermaye piyasasının en önemli araçlarından biridir. Hisse senetleri borsaların temel ürünlerinden birisidir. Günümüzde borsalar yatırımcılar tarafından takip edildiği kadar, borsaların ekonomik, politik ve finansal yaşamın göstergesi olmasından dolayı birçok kişi ve kuruluş tarafından borsalar izlenmektedir. Yatırım kararlarının verilmesi, şirketlerin piyasa değerlerinin belirlenmesi, performans ölçümü gibi birçok konuda hisse senedinin fiyatı esas alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı hisse senetlerinin fiyatlarını etkileyen faktörleri analiz etmektir. Çalışmada analiz yöntemi olarak dinamik panel veri analizi kullanılmıştır. Hisse senedi geçmiş dönem verileri panel veri modeline bağımsız değişken olarak ele alınarak, cari dönem hisse senedi fiyatına etkisi dinamik panel veri analiziyle tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Borsa İstanbul'da işlem gören Metal Eşya, Makine ve Gereç Bakımı sektöründeki şirketlerin verileri kullanılmıştır. 2010Q1 – 2017Q1 dönemine ait, sektörde sürekli faaliyette bulunan 23 firma verileri üzerinden analiz yapılmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenler; pay senedi fiyatları, döviz kuru, büyüme oranı, faiz oranı, borsa endeksi, ABD faiz oranı, EURO faiz oranı, aktif karlılık oranı, stok devir hızı, cari oran ve kaldıraç oranı şeklindedir. Çalışmanın sonucunda, önceki dönem hisse senedi fiyatlarının, cari dönem hisse senedi fiyatlarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Firma içi faktörlerden, büyüme, aktif karlılığı, likidite ve kaldıraç oranının hisse senetleri fiyatlarını pozitif yönde etkilediği görülürken, Euro bölgesi faiz oranının negatif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Equities are one of the most important instruments of the capital market. Determination of investment decisions, determination of the market value of the companies, performance measurement and many other issues are based on the share price. Today, stock exchanges are being watched by investors, and stock exchanges are being watched by many people and organizations because of the fact that stock exchanges are indicative of economic, political and financial life. The purpose of this study is to analyze the factors that affect the prices of equities. In the study, dynamic panel data analysis was used as the analysis method. Historical data of the stock were taken as an independent variable to the panel data model and the effect on the current period stock price was tried to be determined by dynamic panel data analysis. The data of the companies in the Metal Goods, Machinery and Equipment Maintenance sector traded in the Stock Exchange Istanbul in the study were used. Analyzed from the data of 23 firms that are active in the sector in 2010Q1 - 2017Q1 period. Variables used in the study; share price, exchange rate, growth rate, interest rate, stock market index, US interest rate, EURO interest rate, return of asset, stock turnover rate, current ratio and leverage ratio. As a result of the study, it has been determined that the previous period share prices have affected the current period share prices positively. From the intrafirm factors, growth rate, asset profitability, liquidity and leverage ratio seemed to affect stock prices positively, while Euro zone interest rate affected negatively.