Automatic license plate recognition system location selection
Otomatik plaka tanıma sistemi yer seçimi
  1. Tez No: 504096
  2. Yazar: BUĞRA GÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sensör ve veri aktarımı alanlarındaki teknolojik gelişmeler neticesinde Otomatik Plaka Tanıma (OPT) sistemlerinin kullanım alanı genişlemiştir. Hem özel hem de devlet kurumları OPT uygulamalarını kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Kamu güvenliği alanında kullanılan OPT sistemleri, bireysel ve kolektif seviyelerde trafik bilgisini gözlemlemeyi ve yönetmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, etkin bir sensör ağı oluşturmak için OPT sistemlerinin sayı ve yerleri optimal olarak belirlenmelidir. Bu çalışma, OPT sistemlerinin optimal adet ve yerlerinin bulunarak araç kapsaması ve yol kapsamasından oluşan ağ kapsamasını eniyilemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki iki şehir için tasarlanmış sayısal deneyleri sunmaktadır. Merkezi ve lokal karar verme süreçleri bu deneyler kapsamında karşılaştırılmış ve OPT sistemlerinin adet ve yerlerinin merkezi olarak belirlenmesinin daha yüksek ağ kapsaması sağladığı görülmüştür. Ağ kapsamasını oluşturan araç ve yol kapsamalarının birbirlerine göre önem ağırlıkları göz önüne alınarak, farklı konfigürasyonlar için en iyi OPT sistemi yer ve adetleri konusunda çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the help of advancements on sensor and data transfer technologies, the usage area of Automatic License Plate Recognition (ALPR) Systems has been enlarged. Both public and private sectors implement ALPR applications for their respective needs. Public safety ALPR applications aim to monitor and control traffic data at both individual and collective levels. For this reason, to build an efficient sensor network number and location of ALPR systems should be determined optimally. This study focuses on determining optimal number and location of ALPR systems in order to maximize network coverage that consists of vehicle coverage and road coverage. The study provides numerical experiments designed for two cities in Turkey. Centralized and decentralized decision-making processes are compared and it is suggested that determining number and location of ALPR systems in a centralized manner would provide better network coverage. The relative importance of vehicle and road coverages that constitutes the network coverage is considered and optimal solutions for number and location of ALPR systems under various configurations are presented.