The ıslamic 'Free market': Explaining some key aspects of the ıslamic theory of the market and its relation with society
İslami serbest piyasa: Piyasanın İslami teorisinin kimi temel yönleri ve toplumla ilişkisi
- Tez No: 504097
 - Danışmanlar: Prof. Dr. HÜSEYİN ÖZEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
Üç makale biçiminde düzenlenen bu tez, İslami bütüncül dünya görüşünü esas alarak,“İslami piyasa”kavramını açıklamayı ve, giderek, konu hakkındaki son zamanlarda, özellikle Batı dünya görüşünün etkisinden kaynaklanan, yanlış anlamaları düzeltmeyi amaçlamaktadır. İlk makale, adalet ideallerini (İslam hukukunun ana kaynaklarından türetilen) temel alır biçimde geliştirilen İslami piyasa teorisini açıklamakta ve kamusal bakımdan iyi olana (yaşamın bütüncüllüğü düşüncesini içerecek kadar geniş bir biçimde tanımlanan) erişmeye odaklı İslami piyasa ideolojisinin önkoşul ve normlarını ortaya koymaktadır. İkinci makale, İslami yaşam felsefesi bağlamında (hem bireysel hem de toplumsal düzeylerde), İslami mülkiyet ve girişim hakkı kavramını tartışmakta ve maddi hedeflerin özünde manevi hedeflerle nasıl yakından ilişkili olduğunu, manevi bağlantı olmadan maddi hedefler peşinde koşmanın da neden anlamsız olduğunu tartışmaktadır. Üçüncü makale ise, İslam ile kapitalizm arasındaki farkı açık seçik bir biçimde ortaya koyabilmek amacıyla, bu iki sistemdeki farklı ahlak ve adalet anlayışlarının, nasıl farklı iktisadi özgürlük kavrayışlarını ortaya çıkardığını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a three-essay dissertation that seeks to explain the notion of Islamic market within the context of the Islamic holistic worldview and, in the process, correct misinterpretations on the subject in recent times, which has resulted, largely, from the influence of the Western worldview. The first essay explicates Islamic market theory as established on basis of the ideals of justice (derived from the main sources of Islamic law), and explains the precepts and norms of the Islamic market ideology as oriented towards the achievement of public good (broadly defined to encapsulate the idea of the holistic conception of life). The second essay discusses the Islamic notion of right to property and enterprise within the context of the Islamic philosophy of life (at both the individual and societal levels) and establishes how material pursuit is intricately connected with the spiritual end and why material pursuit is meaningless without the spiritual connection. Finally, the third essay discusses how the differing conceptions of morality and justice in Islam and capitalism inform how economic freedom is conceived in both systems, with the objective of establishing an unequivocal basis upon which the stark difference between the two systems can be understood.