Farklı kanal içi uzunluklara sahip iki farklı post sisteminin kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Fracture resistance comparison of TWO post systems in different intracanal lengths
  1. Tez No: 504098
  2. Yazar: İLHAN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda cam fiber post kor sistemi ile piyasaya yeni sürülen demet şeklindeki bir fiber post kor sisteminin iki farklı kanal içi uzunlukta kırılma dirençlerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada benzer boyutlara sahip 40 adet insan alt 1. premolar dişi 4 gruba ayrılarak (n=10) kök kanal tedavileri yapılmış ve 15 mm boyunda kökler elde edilecek şekilde kuronları köklerinden ayrılmıştır. Grup 1'de geleneksel cam fiber post 5 mm kanal içi uzunlukta, Grup 2'de demet şeklindeki post 5 mm kanal içi uzunlukta, Grup 3'te konvansiyonel cam fiber post 9 mm kanal içi uzunlukta, Grup 4'te ise demet şeklindeki post 9 mm kanal içi uzunlukta uygulanmıştır. Kor yapıları tamamlanan örneklerin kök çevrelerine akışkan silikon uygulanarak akrilik bloklar içine yerleştirilmiştir. Özel olarak hazırlanan metal tutucuya yerleştirilen örneklere universal test cihazı vasıtasıyla 450 açı ile kompresif kuvvetler kırılma görülene kadar uygulanarak kırılma tipleri ve kırılmanın gözlendiği kuvvet değerleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz SPSS programında yapılmıştır. Bulgular: Karşılaştırılan post tiplerinin kırılma dirençleri ve postların farklı uzunluklardaki kırılma dirençleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Bütün gruplarda tamir edilebilir kırıkların çoğunlukta olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Perforasyon riski bulunan eğri kanallarda fiber postlar kısa boylarda uygulanabilir. Demet şeklindeki fiber post sistemi konvansiyonel cam fiber post sistemi ile kırılma direnci yönünden benzer özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to compare the fracture resistance of a glass fiber post core system and a recently introduced bundled fiber post core system in two different intracanal lengths. Method: In the present study, 40 human mandibular 1st premolar teeth with similar sizes were endodontically treated, distrubuted to four groups (n=10) and sectioned near the cemento enamel junction to have roots with 15 mm length. Group 1 consisted of endodontically treated teeth (ETT) restored with glass fiber posts in 5 mm intracanal length, Group 2 consisted of ETT restored with bundled fiber posts in 5 mm intracanal length, Group 3 consisted of ETT restored with glass fiber posts in 9 mm intracanal length and Group 4 consisted of ETT restored with bundled fiber posts in 9 mm intracanal length. After the core build up, specimens are covered with low viscosity silione and embedded in acrylic blocks. Specimens were then placed in a specifically designed apparatus for stabilization and subjected to compressive force at 450 angle until fracture occurs. Fracture values and fracture patterns were recorded. Statistical analysis was done using SPSS software. Results: There was no significant difference between the groups in regard of post length and type. (P>0.05) Restorable fractures were more common in all groups. Conclusion: Fiber posts can be used at shorter lengths in curved root canals that carry a risk of perforation. Bundled fiber post system have the same fracture resistance as the glass fiber post system.