Kurumsal sürdürülebilirlik davranışının finansal performans üzerine etkisi: Türkiye örneği
The impact of corporate sustainability behavior on financial performance: The case of Turkey
- Tez No: 504132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması ve sanayi devriminden sonra artan endüstrileşme sonucunda; üretimdeki artışlar ve küreselleşme ile beraber doğal kaynaklardaki azalış hızlanmış, ekolojik sistem tehlikeye girmiştir ve çevresel deformasyonlar çoğalmıştır. Bunların sonucunda sürdürülebilirlik kavramının önemi artmıştır. Bu çalışmada kurumsal sürdürülebilirliğin finansal performans üzerinde etkisinin varlığı araştırılmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de Borsa İstanbul (BİST) BİST-100 endeksinde işlem gören ve sürdürülebilirlik raporu yayınlamış olan 18 firma ele alınmıştır. Firmaların sürdürülebilirlik raporu yayınladıktan önceki 3 yıllık dönem finansal oranları ile sürdürülebilirlik raporu yayınladıktan sonraki 3 yıllık dönem finansal oranları hesaplanarak sektör ortalamalarından arındırılmış, önceki ve sonraki dönemler arasındaki anlamlılık düzeyini ölçmek için bağımlı örneklem t-Test istatistik tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın finansal verileri Kamuyu Aydınlatma Platformu ve Borsa İstanbul A.Ş.'nin internet siteleri üzerinden toplanmıştır. Analiz için SPSS paket programından yararlanılmıştır. Analiz sonuçları, kurumsal sürdürülebilirlik davranışının finansal performans üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As the rapid world population and increasing of industrialisation after industrial revolution, the ecological system run into danger and ecological deformation has increase with production, globalisation and decreasing natural resources, As a result of these, the term sustainability an financial performance. In this contect eighteen company has been inspected, which published sustainability report on the process of Istanbul Stock Exchange in Turkey. It has been purged from the market average by calculating 3 years period before and after the companies sustainability report has published. In order to evaluate the significance level between the previous and next period, the t-Test technical dependent sample has been used. The financial data of the research has been collected via Public Illuminating Platform and website of Istanbul Stock Exchange. The SPSS programme has been used for analysis. The result of the analysis shows that there is not statistical significant impact on financial performance of corporate sustainability.