Nükleer tıp uygulamalarında kullanılan bazı radyoizotopların nükleer reaksiyonlarının teorik incelenmesi
Some radioisotopes used in nuclear medicine applications theoretical investigate of the nuclear reactions
- Tez No: 504154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde teşhis ve tedavi maksatlı kullanılan radyoizotoplar yapay olarak üretilebilmektedir. İhtiyaç duyulan radyoizotopların üretimi için nükleer reaksiyonlar gereklidir. Çalışmada nükleer tıpta kullanılan bazı radyoizotopların üretim reaksiyonlarının hesaplanması ve ulaşılabilen benzer çalışmalarla kıyaslama yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 11-C, 18-F, 13-N, 99m-Tc radyoizotoplarının üretimleri için gerekli reaksiyon tesir kesitleri teorik olarak hesaplanmıştır. Tesir kesitleri TALYS 1.6 bilgisayar kod programı kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar 0.5-100 MeV gelme enerjilerine sahip proton, 3He, alfa, döteronlar ile gerçekleştirildi. Bu hesaplama sonuçları, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun EXFOR veri kütüphanesinden alınan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, radioisotopes are used for diagnosis and treatment purposes that can be produced artificially. For the production of radioisotopes in nuclear reactions is required. Some of the reactions used in nuclear medicine production of radioisotopes in the study of the calculation and in comparison with similar studies is intended to be made accessible. In This study, 11-C, 18-F, 13-N, 99m-Tc radioisotopes for production the necessary reaction cross sections was calculated theoretically. The cross sections were calculated by using TALYS 1.6 computer code. Calculations have been studied by 0.5-100 MeV incident energy proton, 3He, alpha, deuteron. These calculation results, were compared with the experimental data in Internatinal Atomic Energy Agency (IAEA) data library EXFOR.