Ebeveyn yetiştirme stili, işyeri saldırganlığı ve işyerinde kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı arasındaki ilişkiler
Relationships between parental rearing styles, workplace aggression and gender discrimination against females at workplace
- Tez No: 504182
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL MAMATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, işyeri saldırganlığı ve işyerinde cinsiyet ayrımcılığı arasındaki ilişkide algılanan ebeveyn etkisi ve ebeveyn çocuk yetiştirme stilinin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın örneklemi, Ankara ve Bolu illerinde görev yapmakta olan özel okul ve devlet okulu öğretmenlerinden oluşturulmuştur. Araştırmada toplanan veriler kolay örneklem yöntemiyle elde edilmiştir. Algılanan ebeveyn etkisi ve ebeveyn çocuk yetiştirme stilinin düzenleyici rolü birbirlerinden bağımsız olarak incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, algılanan ebeveyn etkisi ve ebeveyn çocuk yetiştirme stilinin işyeri saldırganlığı ve işyerinde cinsiyet ayrımcılığı arasındaki ilişkide düzenleyici rollerinin olduğu görülmüştür. Araştırmadaki bulgular hem annenin hem de babanın dış dünyayla ilgili kararlara olan algılanan etkisinin, engelleme boyutundaki işyeri saldırganlığı ve kadının çalışma hayatı ve evlilik uyumu boyutunda yapılan cinsiyet ayrımcılığı arasındaki ilişkide düzenleyici bir role sahip olduğunu göstermiştir. Yine, babanın dış dünyayla ilgili kararlara olan algılanan etkisinin, engelleme boyutundaki işyeri saldırganlığı ve kadının çalışabileceği işler boyutunda yapılan ayrımcılık arasındaki ilişkide düzenleyici bir role sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca ebeveyn çocuk yetiştirme stillerinden annenin kabul/ilgi düzeyinin, engelleme boyutundaki işyeri saldırganlığı ve çalışan kadına yönelik yapılan cinsiyet ayrımcılığı arasında düzenleyici rolü olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aims of this study were to investigate the moderating role of perceived parental influence and parental rearing styles in terms of the association between workplace aggression and gender discrimination at workplace. In line with these aims, the data of this study were collected from teachers of fee-paying schools and public schools working in Ankara and Bolu. The data collected in the study were obtained by easy sampling method. The moderating role of perceived parental influence and parental rearing style has been examined independently. According to the analysis, we can conclude that parental rearing style and perceived parental influence have moderator roles on the relation between workplace aggression and gender discrimination at workplace. Findings of the research have shown that both mother and father's perceived influence on one's decisions about the outside world played a moderator role on the relation between workplace aggression in the obstructionism dimension and gender discrimination in the workplace in the women's working life and marital adjustment dimension. Also, it was determined that the perceived influence of the father on one's decisions about the outside world has a moderator role in the relation between the obstruction dimension of workplace aggression and work that woman 'can' work dimension of workplace discrimination. In addition to these, it was understood that the level of mother acceptance/involvement dimension of parental rearing styles played a moderator role on the relationships between the obstruction dimension of workplace aggression and discrimination against working women dimension of workplace discrimination. Ultimately, we discussed the findings in consideration of relevant literature.