Mutlak matris toplanabilme metotları ve toplanabilme çarpanları
Absolute matrix summability methods and summability factors
- Tez No: 504215
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem durumu belirlenmiş, araştırmanın amacı ile önemi ifade edilmiştir. Ardından çalışma boyunca kullanılacak temel tanımlar, teoremler ve lemmalar verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamızda kullanılacak yöntemler ve materyallerden bahsedilmiş; ayrıca verilerin toplanması ve analizinin nasıl yapıldığı ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, tez çalışmasında elde edilen bulgular verilmiştir. Hemen hemen artan dizi, \delta-quasi monoton dizi ve toplanabilme çarpanı kullanılarak elde edilen sonsuz bir serinin k\geq 1 ve 0\leq \delta k< 1 olmak üzere {\varphi}-|\bar{N},p_{n};\delta|_{k} toplanabilmesi ile ilgili iki teorem ifade ve ispat edilmiştir. Ardından k\geq 1 olmak üzere, sonsuz bir serinin {\varphi}-|A,p_{n}|_{k} toplanabilmesi ile ilgili iki teorem ifade ve ispat edilmiştir. Ayrıca |A,p_n,\beta;\delta|_{k} toplanabilme metodu tanımlanmış ve \delta\geq 0, k\geq 1, -\beta(\delta k+k-1)+k>0 olmak üzere sonsuz bir serinin |A,p_n,\beta;\delta|_{k} toplanabilmesi ile ilgili de iki teorem ifade ve ispat edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, çalışmamızla ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters. In the first chapter, the problem situation has been determined, the aim and importance of the research has been stated. Then the basic definitions, theorems and lemmas that will be used throughout the study have been given. In the second chapter, the methods and materials to be used in the study have been mentioned, besides, how to collect and analyze the data has been stated. In the third chapter, the findings obtained in the study have been given. For k\geq 1 and 0\leq \delta k< 1, two theorems related to {\varphi}-|\bar{N},p_{n};\delta|_{k} summability of an infinite series obtained by using almost increasing sequence, \delta-quasi monotone sequence and summability factor have been expressed and proved. Then, for k\geq 1, two theorems about {\varphi}-|A,p_{n}|_{k} summability of an infinite series have been expressed and proved. Also, |A,p_n,\beta;\delta|_{k} summability method has been defined and for \delta\geq 0, k\geq 1 and -\beta(\delta k+k-1)+k>0, two theorems related to |A,p_n,\beta;\delta|_{k} summability of an infinite series have been expressed and proved. In the fourth chapter, the results related to the study have been given.