Mutlak toplanabilme çarpanları üzerine bazı yeni karakterizasyonlar
Some new characterizations on absolute summability factors
  1. Tez No: 963818
  2. Yazar: MUSTAFA MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN HAZAR GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
A ve B iki toplanabilme metodu ve ε=(ε_n ) kompleks sayıların bir dizisi olsun. Eğer ∑x_n serisi A toplanabilir olduğunda ∑〖ε_n x_n 〗 serisi B toplanabilir ise ε dizisine toplanabilme çarpanı denir ve ε∈(A,B) ile gösterilir. |N ̅,p_n | toplanabilme metodu ile |C,a|_k toplanabilme metodu genel olarak birbirinden bağımsızdır. Bu nedenle (|C,a|_k,|N ̅,p_n |) tipinde uygun toplanabilme çarpanlarını araştırmak doğaldır. Bu doğrultuda toplanabilme çarpanları ile ilgili yapılan bazı önemli çalışmalara yer verilmiştir. |N ̅,p_n,θ_n |_k toplanabilme metodu A=(a_nv ) çarpımsal matrisi kullanılarak |A_f,θ_n |_k toplanabilme metoduna ve |C,a|_k mutlak Cesàro toplanabilme metodu ise |C,-1|_k metodu ile a≥-1 aralığına genişletilmiştir. Bu metotlar üzerine toplanabilme çarpanları ile ilgili yapılan bazı çalışmaları genişletmek amacıyla |C,-1|_k ve |A_f,θ_n |_k toplanabilme metotları üzerine bazı toplanabilme çarpanları karakterize edilecektir. Böylece bilinen sonuçlar genişletilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Let A and B be two summability methods and let ε=(ε_n ) be a sequence of complex numbers. If ∑〖ε_n x_n 〗 is summable B whenever ∑x_n is summable A, then the sequence ε is said to be a summability factor of type (A,B), and it is denoted by ε∈(A,B). The summability method|N ̅,p_n | and the summability method |C,a|_k are generally independent of each other. Therefore, it is natural to search for suitable summability factors of the type (|C,a|_k,|N ̅,p_n |). In this direction, some important studies made on summability factors have been given. The |N ̅,p_n,θ_n |_k summability method has been extended to the |A_f,θ_n |_k summability method by using the multiplicative matrix A=(a_nv ) and the |C,a|_k absolute Cesàro summability method has been extended to the interval a≥-1 by the |C,-1|_k method. In order to expand the studies on summability factors made with these methods, the summability factors related to |C,-1|_k and |A_f,θ_n |_k summability methods will be characterized. Thus, known results will be expanded.