The formation of the Alawite State through demarcation lines during the French Mandate for Syria
Fransız Suriye Mandası döneminde sınır çizgileri üzerinden Alevi Devleti'nin inşası
- Tez No: 504220
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AHMET ERSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Fransız mandası döneminde, 1922'de, Şam Devleti ve Alevi Devleti arasında, Suriye'de, gerçekleşen bir idari sınır değişikliğini konu edinerek, manda döneminin siyasal-toplumsal ilişkilerine dair bir kesit sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, tartışmaya konu olan sınır değişikliğinin, farklı coğrafi, iktisadi ve idari düzlemlerde; kolonyal, bölgesel ve yerel ölçeklerde; ulusal, sınıfsal, dini ve mezhepsel aidiyetler bağlamında müzakere eden taraflar arasında nasıl yankı bulduğuna ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, Fransız ve Suriyeli siyasi ve bürokratik aktörler ile sınır değişikliğinin gerçekleştiği söz konusu bölgede yaşayan nüfuzlu kimseler arasındaki bir kısım resmi yazışmalar incelenmektedir. Sınır değişikliğine dair müzakereler üzerinden, dönemin Suriyesindeki siyaset alanının niteliğine ilişkin, iki temel sonuca varılmıştır. Bu çalışmada, sınır çizgisi çizilme sürecinin, bütünüyle devletler ve devlet görevlileri arasında gelişen bir süreç olduğu fikri sorgulanmaktadır. Sürecin kendisi, kimi zaman ulusal, sınıfsal, dinsel ve mezhepsel farklılıkları aşarak, farklı aktörleri yan yana veya karşı karşıya getirmekte ve böylelikle sürece dahil olan aktörler arasındaki çok katmanlı ilişkilere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present a cross-section on the political-social relations of the mandate period, by considering an administrative border change that takes place between the State of Damascus and Alawite State in Syria, in 1922, during the French mandate period. The purpose of this study is to shed light on how the border change resonates between the negotiating parties in the context of national, class, religious, and sectarian affiliations; on different geographical, economic, and administrative levels; and at colonial, regional and local scales. In accordance with these purposes, some official correspondence between the French and Syrian political and bureaucratic actors and the notable people living in the territory that the border change takes place is examined. By considering these deliberations on border change, two fundamental conclusions were reached regarding the nature of the political arena in Syria at that time. In this study, the idea that the demarcation process is a process that develops entirely between states and state officials is being questioned. The process itself, sometimes by transcending national, class, religious and sectarian differences, brings different actors side by side or against each other, and thus sheds light on the multi-layered relationships between actors that take part in the process.