Betonarme yapıların genel özellikleri ve tasarım ilkeleri
General characteristics and design principles of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 504219
  2. Yazar: AHMET SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL UZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması bulunduğumuz yüzyılda insanların barınmak için en çok kullandığı yapı teknolojisi olan beton ve betonarme yapıların tasarım ilkeleri ve gelişimi hakkında bilgi vermektedir. İnsanoğlu ömrü boyunca hayatını devam ettirebilmek için bir yerlere barınma ihtiyacı duymuştur. Bu gereksinimin ilerleyen teknoloji ile geldiği son nokta betonarme yapılardır. Bu yapılara alternatif farklı malzeme özellikli yapılar da mevcut olmasına karşın en yaygın olanı betonarme yapılardır. Bu çalışmamıza betonun yapısı, kullanım alanları, güçlendirme çalışmaları, yapılış aşaması gibi temel konularla başlayıp betonarme yapıların en önemli yapı birimi olan kiriş ve kolonların yapısal özellikleri ile devam edildi. Yapı teknolojisi, öncesinde ve sonrasında bazı varsayımların değil matematiksel hesaplamaların dikkate alındığı bir çalışma alanıdır. Bu sebeple bir yapının ortaya koyulma aşamasında ne gibi hususlara dikkat edileceği ve ne gibi analizlerin yapılacağı anlatıldı. Gerekli matematiksel çalışmaların gösterildiği uygulamalar, kiriş ve kolonların birleşim özellikleri ve mekanik dayanımlar incelendi. Hazırlanan bu tez genel olarak betonarme yapıların özellikleri ve tasarım aşamasındaki temel ilkelerin tanıtılıp buna dair uygulamaların verildiği bir çalışma oldu. Son yıllarda artan deprem olaylarına karşı bu hususların iyi takip edilip uygulanması sonucunda daha güvenilir yapılar ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study gives information about the design principles and development of concrete and reinforced concrete structures, which are the most used building technologies for the people in our century. Mankind needs to live somewhere to survive for a lifetime. The last point that this requirement comes with advancing technology is reinforced concrete. Although there are alternative structures with different material properties, the most common ones are reinforced concrete structures. This work started with basic topics such as concrete structure, usage areas, strengthening works, construction phase and continued with the structural features of beams and columns which are the most important building units of reinforced concrete structures. Building technology is a field of study in which mathematical calculations are taken into account, not before and after some assumptions. For this reason, it was explained what kind of points will be taken into consideration in the process of establishing a structure and what kind of analyzes will be done. The applications in which necessary mathematical studies are shown, joining properties of beams and columns and mechanical strengths have been studied. This thesis which was prepared was a study in which the properties of reinforced concrete structures and the basic principles of the design phase were introduced and applications were given. More reliable structures will emerge as a result of the better monitoring and implementation of these issues against the increasing earthquake events in recent years.