Ramifications of unwarranted statehood: tribe, sect, and social power in Syria and Iraq
İstenmeyen devlet olmanın ramifikasyonları: Suriye ve Irak'ta kabile, mezhep ve sosyal güç
- Tez No: 651521
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH ARDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı, I. Dünya Savaşı'nın başlamasından hemen öncesinden 1960'ların sonlarına kadar, Berketli Hilal'de rejimlerin oluşumu ve rejim değişikliklerinin arkasındaki dinamikleri, güç düzenlemelerini ve yarım yüzyıl boyunca bu coğrafyanın kurumsal güçlerini ortaya çıkartarak araştırmaktır. Bu çalışmanın irdelemek istediği araştırma sorusu: Otoriter rejimler ve askeri kurum neden sömürge sonrası Suriye ve Irak'ta nihai-çevre-kontrollü, Baasçı-formlarında ortaya çıktı ve devam etti? Bu doğrultuda üç teorik çerçeveye başvurulmaktadır: Michael Mann'in IEMP modeli, Hazem Kandil'in güç üçgeni (power triangle) ve İbn Haldun'un 'assabiya, da'wah, ve mulk döngüsü. Karşılaştırmalı tarihsel metodolojiye gömülü şekilde, mezhep ve kavimin rollerinin bu ülkelerde yetkili“güç aktörleri”olarak rolünün öne çıkmasını ve daha sonra rejimlerdeki değişimlerin nasıl bu aktörlerin sosyal güç kuvvetleri ve kuruluşlarla etkileşimleri aracılığıyla belirlendiğini göstermeyi amaçlamıştır. Sömürgeci etkileşim ile kökleşmiş sosyal düzen (mezhepçilik ve kabilecilik) modern tarihi yörüngelerinde yapıcı değişken olarak gösterilmiştir. Jeopolitiğin aracılık ettiği, ideoloji ve ekonomi gerekli sebepler olarak gösterilirken, siyasi meşruiyet kaybı ve geleneksel kuruluşun düşüşü yeterli sebepler olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, kalıcı rejimlerin bir güç formülü ile yapılandırıldığı görülmüştür: güç üçgenindeki sıkı sosyal üniteye bağlı sütunlarının her birinin sarsılmanın özümsenmesi üzerinden yapılandırılmış olarak gösterilmesi; Alevi mezhebi ve Tikritli Sünni kabilesi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to explore the dynamics behind the formation and change of regimes in the Fertile Crescent by unearthing the power arrangements and institutional forces of this geography over a span of half a century—right before the onset of the Great War till the late 1960s. It addresses a central question: Why did the authoritarian regimes and the military institution emerge and persist in post-colonial Syria and Iraq in their final—periphery-controlled, Ba'thist—form? In this vein, it resorts to three theoretical frameworks: the IEMP model of Michael Mann, the power triangle of Hazem Kandil, and the Khaldunian cycle of 'assabiya, da'wah, and mulk. Embedded in a comparative historical methodology, it aims to highlight the role of the sect and the tribe as potent ''power actors'' in these states, then demonstrate how variance in regimes can be determined through the interplay of these actors with social power forces and institutions. Colonial interaction with the ingrained social orders (confessionalism and tribalism) is featured as the constructing variable of their modern historical trajectories. Ideology and economy, mediated by geopolitics, are demonstrated as the necessary causes, while the loss of political legitimacy and fall of the traditional establishment as the sufficient. Ultimately, durable regimes are shown to be configured through a power formula: a saturation of sway in each of the power triangle pillars anchored in compact social units: the Alawite sect and the Takriti Sunni tribe.