Deforme tek çekirdeklerde yük alış-verişli spin-spin kuvvetlerinin Gamow-Teller beta geçiş hızına etkisi
- Tez No: 50423
- Danışmanlar: PROF.DR. A. EKBER KULİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Deforme çekirdeklerde izinli engellenmemiş beta geçişlerinin mevcut neticeleri, tek kütle ve çift kütle numaralı çekirdekler için 14 ayrı durum dikkate alınarak gözden geçirildi. Deneysel geçiş hızlan, saf Nilsson modelindeki tahminlerden 20 defa; süperakışkanı da dikkate alan Nilsson modelindeki tahminlerden ise 8- 10 defa küçük çıkmıştır. En hızlı Gamow-T eller geçişleri için hemen hemen aynı şiddette sistematik bir gecikmeye deforme çekirdekler bölgesinin dışında da rastlanılmıştır. Bu gecikmeler, esas neden olarak tek çekirdeğin çift korunun tek parçacık tarafından spin-polarizasyon etkisine bağlanmıştır. Spin-polarizasyon etkisi Tamm- Dancoff metodu kullanılarak yük alış-verişli spin-spin kuvvetlerinin yardımıyla ele alınmıştır. Deneyde gözlenen gecikme, tek parçacığın çift korla spin-spin etkileşmesinin sonucudur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The available evidence on allowed, unhindered beta transitions in deformed nuclei is reviewed on the basis of 14 cases in both odd-mass nuclei. The experimental transitions rates are found to be typically 20 times lower than the pure Nilsson model plus pairing corrections. A systematic retardation of the fastest Gamow-Teller transitions by roughly an order of magnitude is also observed outside of the deformed regions. Those retardances, as a main reason, are contracted to effect of spin- polarization interaction, between even core of odd nuclei and single particle. Spin-polarization effect is discovered by using the methods of Tamm-Dancoff with the aid of charge substitution spin-spin forces. The retardance observed in experiment is the result of the single particle's spin-spin interaction with even core. m