Deforme çift-çift çekirdeklerde uyarılmış 0+ halleri eşleme titreşimleri, nötron-proton etkileşmeleri ve toplam kuralları
The Excited 0+ states, pairing vibrations, neutron-proton interactions and sum rules in deformed even-even nuclei
- Tez No: 96513
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERBİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET DEFORME ÇİFT-ÇİFT ÇEKİRDEKLERDE UYARILMIŞ 0+ HALLERİ, EŞLEME TİTREŞİMLERİ, NÖTRONPROTON ETKİLEŞMELERİ VE TOPLAM KURALLARI GERÇEKLİOĞLU, Murat Doktora Tezi, Fen Fakültesi Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Hüseyin ERBİL 2000, 136 sayfa Bu çalışmada çekirdek teorisinde önemli problemlerden biri olan deforme çift-çift çekirdeklerdeki uyarılmış 0+ hallerinin kökeni için, iki nükleer model önerilmiştir. Bunlardan birincisinde, eşleme titreşimleri için özuyumlu bir mikroskobik teori yapılarak, RPA yöntemi kullanılmış, eşleme artı kuadrapol model çerçevesi içinde uyarılmış 0+ hallerinin enerjileri, B(E2) ve B(E0) geçiş ihtimalleri hesaplanmıştır. Bu yolla elde edilen değerler klasik eşleme artı kuadrapol modelinkilerle karşılaştınlmıştır. Bu işlemin uygulaması için 166_176Yb çekirdekleri seçilmiştir. Bu teorinin gap enerji seviyesinin altına yeni bir 0+ hali eklediği görülmüştür. İkincisinde ise farklı izotopik spinli eşleme monopol momentleri arasında bir korelasyon olabileceği vurgulanmıştır. Bu korelasyonun bir özel nötron-proton etkileşmesine neden olabileceği mikroskobik olarak sunulmuştur. Daha sonra, RPA yöntemi kullanılarak, bu etkileşmenin de gap enerji seviyesi altında bir 0+ haline neden olabileceği gösterilmiştir. Bu uygulama ise 186_1880s üzerinde yapılmıştır.VI Bu hesaplar için Nilsson tek parçacık Hamiltonyeninin asimtotik bazdaki enerjileri kullanılmıştır. Son bölümde ise eşleme operatörü için, çeşitli durumlardaki toplam kuralları teorik olarak verilmiştir. Anahtar Sözcükler : 0+ Uyarılmaları, Deforme Çekirdekler, RPA, Eşleme Titreşimleri, Nötron-Proton Etkileşmeleri, Toplam Kuralları.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT THE EXCITED 0+ STATES, PAIRING VIBRATIONS, NEUTRON-PROTON INTERACTIONS AND SUM RULES IN DEFORMED EVEN - EVEN NUCLEI GERÇEKLİO?LU, Murat Ph.D. in Physics Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin Erbil 2000, 136 pages In this work, two nuclear models have been proposed for the origin of the excited 0+ states in deformed even-even nuclei which is one of the important problems in the theory of nucleus. At the first one, making a self consistent microscopic theory for the pairing vibrations, using RPA method, the energies, the B(E2) and B(E0) transition probabilities of the excited 0+ states have been calculated in the framework of the pairing plus quadrupole model. The obtained values via this way, have been compared with those of the classical pairing plus quadrupole model. The 166“176Yb isotopes have been selected for the application. ft has been observed that this theory added a new 0+ state below the gap energy level. On the other hand, at the second one, it was stressed that there might have been a correlation between the pairing monopol moments whose different isotopic spins It has been presented microscopically that this correlation might have caused a special neutron-proton interaction. Next, using the RPA method, it has beenVIII showed that this interaction might have caused a new 0+ state below the gap energy level, too. This application has been done on 186”188Os isotopes. For these calculations, the energies of the Nilsson single particle Hamiltonian in the asymptotic basis have been used. In the last part, the sum rules for the pairing operators in the several cases have been given, theoretically. Key Words : 0+ Excitations, Deformed Nuclei, Pairing Vibrations, RPA, Neutron-Proton Interactions, Sum Rules.