Radikal prostatektomi yapılan hastalarda cerrahi sınır pozitifliğini öngörmedeki etkenler
Surgical margin status predictors at patients who underwent radical prostatectomy
- Tez No: 504250
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI İBRAHİM ÇİMEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Radikal Prostatektomi Yapılan Hastalarda Cerrahi Sınır Pozitifliğini Öngörmedeki Etkenler Giriş ve Amaç: Cerrahi sınır pozitifliği, radikal prostatektomi yapılan hastalarda istenmeyen bir patolojik sonuçtur. Literatürde, gleason skoru ve evre gibi Prostat Kanseri (PKa)'nde kötü prognoz ile ilişkilendirilmiş diğer değişkenler ve bu değişkenlerin preoperatif olarak ölçülebilen hasta değerleri ile ilişkileri üzerine çok sayıda çalışma bulunmaktadır, ancak cerrahi sınır pozitifliğinin preoperatif olarak öngörülmesi ile ilgili yapılan araştırmalar kısıtlı sayıdadır. Çalışmamızın amacı, preoperatif hasta karakteristikleri ve laboratuvar değerlerinin cerrahi sınır pozitifliğini öngörmedeki değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Ocak 2011 ve Ekim 2017 tarihleri arasında radikal prostatektomi geçiren ve 18 yaşından büyük olan 173 hasta dahil edilmiştir. Hasta dosyaları geriye dönük olarak taranarak hastaların yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), preoperatif PSA, preoperatif gleason skoru, tutulan kor sayısı, tutulan kor tümör yüzdesi, prostat hacmi, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), AST/ALT oranı (de ritis oranı), preoperatif erektil disfonksiyon varlığı, klinik T evresi, patolojik T evresi, postoperatif gleason skoru, postoperatif tümör yüzdesi, seminal vezikül invazyonu, ekstraprostatik yayılım, perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon ve lenf nodu metastazı durumları ile ilgili bilgiler kaydedilerek araştırmanın bağımlı değişkeni olan cerrahi sınır durumu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda, VKİ, tutulan kor sayısı, tutulan kor tümör yüzdesi, de ritis oranı, preoperatif gleason skoru ve klinik T evresinin cerrahi sınır pozitif grup ile cerrahi sınır negatif grup arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı olduğu saptanmıştır. Ayrıca, NLR'si 2,5 ve üzerinde olanların 2,5 altında olanlara göre cerrahi sınır pozitifliği riskinin 3,3 kat fazla olduğu, gleason skoru 4 + 4 ve üzeri olanların cerrahi sınır pozitifliği riskinin 3 + 3 olanlara göre 8,9 kat fazla olduğu, VKİ ve biyopsideki tutulan kor sayısındaki artışın ise cerrahi sınır pozitifliği riskini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttırdığı saptanmıştır. Sonuç: Araştırmamızda VKİ, biyopsideki tutulan kor sayısı, NLR ve preoperatif gleason skorunun cerrahi sınır pozitifliği için prediktif değerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Surgical Margin Status Predictors at Patients who Underwent Radical Prostatectomy Introduction and Purpose: Positive surgical margin is an unwanted pathological outcome at patients who underwent radical prostatectomy. There are numerous studies in the literature on other variables associated with poor prognosis in prostate cancer, such as gleason score and stage, and the relationship between these variables and patient values that can be measured preoperatively but there are limited number of studies regarding the preoperative prediction of the surgical marginal status. The aim of our study was to investigate the predictive value of preoperative patient characteristics and laboratory values for surgical margin status. Materials and Methods: We included 173 patients who underwent radical prostatectomy between January 2011 and October 2017 in the study. Patients' medical histories were scanned retrospectively and age, body mass index (BMI), preoperative PSA, preoperative gleason score, number of positive cores, percentage of tumor in positive cores, prostate volume, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), AST / ALT ratio (de ritis ratio), presence of preoperative erectile dysfunction, clinical T stage, pathological T stage, postoperative gleason score, postoperative tumor percentage, seminal vesicle invasion, extraprostatic spread, perineural invasion, lymphovascular invasion and lymph node metastasis were recorded and compared with surgical margin status. Results: In our study, it was determined that BMI, number of positive cores, percentage of tumor in positive cores, de ritis ratio, preoperative gleason score and clinical T stage were statistically significantly different between the surgical margin positive group and negative group. Positive surgical margin risk increased by 3,3 times in patients who have 2,5 and higher NLR values compared to patients who have NLR lower than 2,5. In addition, positive surgical margin risk increased by 8,9 times in patients who have 4 + 4 and higher gleason score compared to patients who have 3 + 3 and lower gleason score. It was found that increase in BMI and number of positive cores significantly increases positive surgical margin risk. Conclusion: In our study, it was determined that BMI, number of positive cores, NLR and preoperative gleason score were predictive value for surgical margin status.