Kompozit dalgakıran tasarımı
Design of composite breakwater
  1. Tez No: 50425
  2. Yazar: EMEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT GÖKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisana Tezi Emel ÖZTÜRK Celal Bay ar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ümit GÖKKVŞ KOMPOZİT DALGAKIRANLARIN TASARIMI Bu çalışma kapsamında hidrodinamik, geoteknik, yapısal ve ekonomik faktörlerin gözönüne alınmasıyla taşdolgu temel ve keson temelden oluşan kompozit dalgakıranlarda tasarım esaslarına değinilmektedir. Hidrodinamik analiz; kırılmamış, kırılmakta olan ve kırılmış dalga durumlarını esas alarak Kıyı Mühendisliği Araştırma Merkezi (CERC- USA) ve dalga kırılmasını dikkate almayan Liman ve Barınak Araştırma Merkezi (PHRI- JAPAN) tarafından geliştirilen tasarım kurallarını içerir. Dalga basıncı altında keson duvarın stabilitesi etkilenecek ve keson devrilecektir. Dolayısıyla, kayma, devrilme, zeminin taşıması ve taşdolgu temelin dairesel kayması nedeniyle bazı problemler ortaya çıkacaktır. Kohezyonlu ve kohezyonsuz zeminler için taşdolgu tabaka ve zemin taşıma kapasitesi ve kayma direnci, geoteknik analiz kapsamında yapılmıştır. Yapısal analizde ise statik esaslara değinilmiştir. Hidrodinamik, geoteknik ve yapısal analizler için bilgisayar programı geliştirilmiş ve zemin, deniz ve yapı özelliklerini içeren girdi verilerine göre işletilmiştir. Optimum temel ve keson boyutları bu programla hesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Master's Thesis Emel ÖZTÜRK Celal Bayar University Institute of Pure and Applied Sciences Branch of Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ümit GÖKKUŞ DESIGN OF COMPOSITE BREAKWA TER In the scope of this study, the design fundamentals of composite breakwaters with rubble- mound foundation and caisson wall are dealt with by considering the hydrodynamic, geotechnical, structural and economic factors. Hydrodynamic analysis cover the design rules developed by Coastal Engineering Research Center (CERC-USA) by the breaking, non-breaking and broken wave case and Port and Harbor Research Center (PHRI-JAPAN) which is not taking into consideration the wave breaking. Under the design wave and wave pressure, the stability of the caisson wall will be affected and it may be overturned. Therefore, some problems due to sliding, overturning and soil bearing together with the circular sliding for rubble-mound foundation with slope will come into being. For cohesive and cohesionless soils, the bearing capacity and sliding resistance of rubble-mound layer and the soil are performed in the scope of the geotechnical analysis. Structural analysis is also dealing with the static fundamentals. For the hydrodynamic, geotechnical and structural analyses, the computer program is developed and run by input data including soil,sea and structure properties. The optimum dimensions of foundation and caisson wall can be computed by this developed program. ir